Wymiana szkolna I LO Przemyśl - GSN Paderborn

W tym roku już po raz piąty uczniowie naszego liceum brali udział w wymianie polsko-niemieckiej, która odbyła się w dniach 1.06- 9.06.2008r. w Paderborn. 14 uczniów pod opieką mgr Moniki Szozdy oraz mgr Agnieszki Organ spędziło 7 dni u poznanych już w październiku ubiegłego roku niemieckich przyjaciół.

1 czerwca o godz. 10:45 zebraliśmy się przy ul. Czarnieckiego, skąd wyruszyliśmy do Paderborn, gdzie zostaliśmy przywitani przez goszczące nas rodziny. Następnego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych w GSN, w którym powitał nas dyrektor szkoły. Po obiedzie odbyło się spotkanie z burmistrzem, który zapoznał nas z historią miasta Paderborn. Następnie zwiedziliśmy najciekawsze i najważniejsze zakątki miasta. Naszą uwagę przykuła katedra późnogotycka z piaskowca w centrum miasta, słynąca z symbolicznego okna "Dreihasenfenster". Wieczorem część młodzieży spędziła czas na oglądaniu szkolnego musicalu "Rockabilly High". W czasie pobytu gościliśmy w największym muzeum komputerowym w Europie "Heinz-Nixdorf-Museumsforum", które wywarło na nas ogromne wrażenie. Znajdowały się tam nie tylko nowoczesne urządzenia, ale również maszyny i przyrządy używane wiele wieków temu. Wieczorem odbyły się zajęcia w parku wspinaczkowym "Kletterpark Paderborn". Trasy wspinaczkowe miały zróżnicowany stopień trudności. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności oraz sprawność fizyczną. Następny dzień okazał się równie ciekawy jak poprzedni, gdyż udaliśmy się na całodniową wycieczkę do miasta Münster. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Zadziwiającym okazał się fakt, że to nie samochód, lecz rower jest głównym środkiem komunikacji miejskiej. Do najciekawszych zabytków miasta należą kościół św. Lamberta, dwór rodziny Erbdroste, Stary Ratusz z tzw. Salą Pokoju. Przechadzaliśmy się starą ulicą kupiecką; każdy miał okazję spróbować typowego chleba "Pumpernickel". Ostatnie dwa dni spędziliśmy z niemieckimi rodzinami. Wieczorem uczestniczyliśmy w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na kręgielni. W niedzielę o godz. 17:40 wszyscy zebrali się na dworcu głównym w Paderborn, aby po pożegnaniu udać się w drogę powrotną do Przemyśla.

Pobyt w Niemczech był dla nas zarówno czasem wypoczynku, jak i nauki: mogliśmy doskonalić nasze umiejętności językowe, porównać system nauczania oraz mile spędzić czas i zawrzeć nowe przyjaźnie.

uczennice kl.1f:
Izabela Kraus