Wymiana węgierska - wiosna 2017

2 kwietnia 12 uczniów i uczennic naszej szkoły udało się na wymianę do Egeru. Gdy dotarli na miejsce po niemal ośmiogodzinnej podróży, zostali serdecznie powitani przez swoich partnerów i odwiezieni do domów, w których przez najbliższy tydzień mieli mieszkać. Pierwszy dzień minął im na poznaniu rodzin węgierskich przyjaciół i zadomowieniu się w nowym otoczeniu.

Następnego dnia wzięli udział w zorganizowanych dla nich zajęciach, wysłuchali przygotowanych prezentacji oraz uważnie przypatrywali się, jak wyglądają lekcje „gospodarzy”. Mieli również możliwość nauczenia się kilku podstawowych węgierskich zwrotów oraz przekonania się, że jest to rzeczywiście bardzo trudny język. Po zakończeniu zajęć w szkole nasi uczniowie mieli czas, aby skosztować narodowych dań oraz przejść się po oblanym promieniami słońca mieście.

Trzeciego dnia zorganizowano quiz związany z Egerem. Uczestnicy wymiany zostali podzieleni na trzyosobowe grupy i przez kilka godzin wędrowali po wąskich ulicach miasteczka, poszukując odpowiedzi na zadane im pytania. Dobrej zabawie sprzyjała przepiękna, słoneczna pogoda.

Kolejnego dnia miała miejsce wycieczka do stolicy Węgier – Budapesztu. Pochmurna pogoda nie pozbawiała dobrego nastroju uczestników programu, którzy podziwiali zabytki jednego z najpiękniejszych miast Europy. Po zakupie pamiątek i spędzeniu całego dnia po obu stronach Dunaju, wymęczeni lecz szczęśliwi wrócili do Egeru.

W czwartek wszyscy udali się na średniowieczny zamek, aby obejrzeć jego wnętrza i podziemia. Pogoda zupełnie się już popsuła i zaczął padać deszcz. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie udali się do ratusza na spotkanie z panią burmistrz. Następnie wzięli udział w zorganizowanej, pożegnalnej kolacji.

W piątek rano uczestnicy wymiany wyruszyli z powrotem do Przemyśla . Zarówno Węgrzy, jak i Polacy, byli zadowoleni z udziału w programie i zgodzili się, że była to niesamowita przygoda, którą na pewno zapamiętają na długie lata.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć