Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wyprawa do Borusza w ramach KNH

10 czerwca KNH w ramach prowadzonych zajęć z zakresu archeologii wybrało się do Borusza, będącego nieopodal wsi Tuligłowy oraz Średniej. Początki grodziska Borusz, nazywanego przez miejscową ludność Górą Czarownic datowane są na VIII lub IX wiek. Wokół majdanu w centralnej części o powierzchni około 0,5 ha w kierunku wschodnim znajduje się system wałów, które pomimo upływu lat dalej sięgają niekiedy 3 metrów, pamiętajmy o tym, że przez tysiąc lat teren osiadał i pierwotnie były one na pewno większe. Gród należał zapewne do plemienia Lędzian, upadł najprawdopodobniej po zajęciu tych terenów przez Ruś w XI wieku. Wg legendy zapadł się pod ziemię z niewiadomych przyczyn, co możemy odczytywać jako nagłe zahamowanie rozwoju lub zniszczenie spowodowane najazdem. Warto tu zwrócić uwagę na użyteczność podania jako źródła historycznego, a najlepszym dowodem na to jest odkrycie Troi przez Henryka Schliemanna dzięki Iliadzie Homera.

W Średniej omawialiśmy znajdujące się w lesie dwa zrekonstruowane już kurhany kultury ceramiki sznurowej oraz kultury mierzanowickiej. Przed rekonstrukcją posiadały one wysokość około 1 metra i średnicę około 10 metrów. Datowane są one na około III tysiąclecie przed Chrystusem, z tego wynika, że są rówieśnikami piramid w Egipcie, a nawet starsze od piramidy Cheopsa. Mimo że nie znajdziemy w nich skarbów ze złota, ani nie są aż tak monumentalne, to są tak samo ważne dla archeologów jak inne odkrycia. W pierwszym kurhanie pochowana była kobieta, wraz z trzema naczyniami i zabytkami krzemiennymi. Kobieta ułożona była w kierunku E z podkurczonymi nogami. Jama grobowa otoczona była pierścieniem sacrum oddzielającym świat zmarłych od świata żywych. Najprawdopodobniej ciało wraz z przedmiotami zostało najpierw spalone, co wynikało z obrzędowości, a potem na szczątkach został usypany kopiec. W drugim kurhanie znajdowały się 4 obiekty grobowe, czworościenna siekierka oraz dwa naczynia gliniane. Budowa kurhanu była podobna; pochówek ten jest najstarszym obiektem pod kurhanem wiązanym z wczesną fazą kultury ceramiki sznurowej.

Galeria