Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W liczne tradycje blisko 400 – letniego przemyskiego „Słowaka” na dobre wrosła jeszcze jedna, którą są „Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim”, od 10 lat organi-zowane we współpracy z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów ILO w Przemyślu, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla, Pana Roberta Chomy. Tegoroczny jubileusz cieszył się (jak zawsze) wielkim zainteresowaniem wśród gimnazjalistów z powiatu przemyskiego, którzy przybyli, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym „spotkaniu z Wieszczem”, zagłębiając się w życie i twórczość tego wybitnego poety romantycznego, uczestnicząc w konkursach: recytatorskim, wiedzy, poezji śpiewanej, plastycznym oraz na prezentację multimedialną.

Do rywalizacji konkursowej 7 kwietnia 2017 r. zgłosili się uczniowie re-prezentujący Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu, Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów ILO w Przemyślu, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum w Medyce, Gimnazjum w Żurawicy oraz Gimnazjum w Orłach.

Zgromadzonych w auli szkoły przywitała organizatorka „Spotkań z Juliuszem Słowackim” Pani Aneta Bednarczyk, przypominając genezę tego przedsięwzięcia, a następnie Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu – Pan Tomasz Dziumak, który życzył uczestnikom satysfakcji z rywalizacji, przyjemnego obcowania z twórczością Juliusza Słowackiego oraz jak najlepszych wyników.

Konkurs rozpoczęli recytatorzy, którzy zaprezentowali najpiękniejsze i najpopularniejsze wiersze Słowackiego, m.in.: „Testament mój”, „Smutno mi, Boże”, „Rozłączenie”, „Do matki”. Recytatorów oceniało jury w składzie: Pani Beata Kryńska (nauczycielka języka polskiego) i Pani Anna Szopa (nauczycielka wiedzy o kulturze i bibliotekarz) oraz Pani Magdalena Dranka – Sowa (nauczycielka języka polskiego w GSAILO). Na konkurs poezji śpiewanej złożyły się występy solistów, duetów i trio. Młodzież w wyjątkowych aranżacjach przedstawiała „Testament mój” Juliusza Słowackiego. W kolejnej kategorii konkursowej znawcy biografii i twórczości wieszcza wykazywali się szczegółową znajomością dramatów. W tym roku obiektem ich zmagań były utwory: „Kordian”, „Balladyna”, „Lilla Weneda” oraz wybrana poezja.

W przerwie między konkursami uczestnicy raczyli się przygotowanym dla nich poczęstunkiem. Był to również czas, w którym można było obejrzeć prace konkursowe ilustrujące dramaty Słowackiego w nowoczesnej, ale i bliskiej młodzieży formie komiksu. W programie „X Kwietniowych Spotkań z Juliuszem Słowackim” znalazły się także prezentacje multimedialne obrazujące najważniejsze informacje o romantyzmie, życiu poety i osobach mu najbardziej bliskich oraz jego twórczości. Zgromadzeni mieli okazję obejrzeć nagrodzone prace: najlepsze i najciekawsze. I jak to w konkursie, zmagania zakończyły się ogłoszeniem wyników oraz wręcze-niem laureatom nagród książkowych ufundowanych przez: Urząd Miejski w Przemyślu, GSAILO w Przemyślu oraz sponsorów. Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie uczniów otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W konkursie recytatorskim najpiękniej utwory zaprezentowali: Maja Haliniak z GSAILO w Przemyślu; Filip Tomaszewski z Gimnazjum w Medyce; Paulina Smuczek z Gimnazjum w Żurawicy; Paweł Statkiewicz z Gimnazjum w Orłach; Magdalena Szostek z GSAILO w Przemyślu. Konkurs poezji śpiewanej zwyciężyły uczennice: z Gimnazjum w Żurawicy, z Gimnazjum w Krasiczynie oraz z GSAILO w Przemyślu. W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety na podium znaleźli się uczniowie z: GSAILO w Przemyślu, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu, Gimnazjum w Żurawicy. Rozstrzygnięto także konkursy: plastyczny i na prezentację multimedialną. Nagrody w tej dziedzinie odebrali uczniowie ze wszystkich zgłoszonych szkół.

Po całym, niezwykle emocjonującym, dniu Dyrektor Pan Tomasz Dziumak podziękował uczestnikom za udział w konkursach i pogratulował zwycięzcom. Nie zabrakło ciepłych i krzepiących słów do nauczycieli – opiekunów, którzy doskonale zapalili w sercach młodych ludzi miłość do poezji oraz pasję, by ją wyrażać świeżym i atrakcyjnym wyrazem. Bo trzeba przyznać, poziom konkursu, dyktowany wiedzą i umiejętnościami uczestników, był wysoki. Gratulacje otrzymały także osoby organizujące to przedsięwzięcie: Pani Aneta Bednarczyk, Pani Anna Szopa i Pani Beata Kryńska. Coroczne „Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim” odbywające się w I LO w Przemyślu są okazją do promowania młodzieży uzdolnionej poetycko, muzycznie i plastycznie. Służą popularyzacji twórczości literackiej Juliusza Słowackiego, wiedzy o poecie oraz budowaniu lokalnej tradycji. Młodzież gimnazjalna licznie uczestnicząca w konkursach jest swoistym dowodem na to, że pomimo narastającej i wszechogarniającej popkultury technicyzacji, opartej na Internecie, pomimo ery smartfonów, tabletów i przeróżnych „ekranów”, na których u młodzieży raczej nie przewijają się strofy poezji, że w tym natłoku informacji i w chaosie wiadomości, ciągle żywą i niezwykłą wartość ma piękne słowo poety, które przecież od wielu pokoleń „zwykłych zjadaczy chleba w aniołów przerabia”.

Aneta Bednarczyk

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

                                                                       
Kategoria: