Już od trzydziestu lat młodzież i nauczyciele Szkół im. J. Słowackiego spotykają się na corocznych Zlotach. Idea spotkań zrodziła się na początku lat 80, we Wrocławiu. Wtedy to, z okazji odsłonięcia pomnika Słowackiego, zaproszono do Wrocławia poczty sztandarowe wszystkich szkół noszących imię Wieszcza. Nauczyciele tych szkół postanowili od tej pory spotykać się regularnie we własnym gronie. Głównym inicjatorem oraz „ojcem rodziny Słowaków” stał się pan Andrzej Król, polonista z I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie.
Delegacje I Liceum Ogólnokształcącego z Przemyśla uczestniczyły we wszystkich organizowanych Zlotach. Opiekunami grup zlotowych byli nauczyciele: pani Grażyna Dawnis (Grodzisk Wielkopolski), pani Ewa Musiał (Skarżysko- Kamienna, Chorzów, Wrocław), pan Paweł Mirek (Chorzów/Karwina), pani Aneta Bednarczyk (Łódź, Oleśnica, Grodzisk Wielkopolski), pani Monika Szozda (Elbląg, Częstochowa, Grodzisk Wielkopolski, Krzemieniec 2004r., Wrocław/ Oleśnica, Kielce, Skarżysko – Kamienna, Krzemieniec 2009r., Piotrków Trybunalski, Czeski Cieszyn). W 2002r. i 2011r. miejscem spotkań Rodziny Szkół stało się I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu.
Gospodarzem tegorocznego, XXX Zlotu, w dniach 8 – 11 października, było Polskie Gimnazjum im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie (Republika Czeska). Gimnazjum, potocznie nazywane Gimplem, to szkoła o ogólnym profilu kształcenia, która oferuje młodzieży klasyczną naukę oraz szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych. Do nich można zaliczyć między innymi: chór szkolny „Collegium Iuvenum”, kapelę góralską „Zorómbek”, teatr form alternatywnych „S.Z.K.A.P.A.”, Klub Debat, Klub Filmowy „Jeden Świat”, spotkania grupy poetyckiej. Cieszyńska młodzież bardzo chętnie korzysta z przygotowanej oferty, o czym mogliśmy przekonać się na własne oczy, spędzając w Cieszynie kilka dni.
Ponadto Gimnazjum jako szkoła polska działająca na terenie Republiki Czeskiej wspaniale krzewi język polski, polską kulturę i historię. W czasie trwania Zlotu mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu prof. dr hab. Karola Daniela Kadłubca- etnografa i historyka literatury na temat kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego oraz wykładu dr Urszuli Makowskiej- opiekuna naukowego Rodziny - na temat twórczości J. Słowackiego. Podziwialiśmy również przedstawienie teatralne “ Balladyna” w wykonaniu uczniów Gimnazjum.
Niezwykle cennym uzupełnieniem Zlotu były: Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji Juliusza Słowackiego” w odbudowanej Kawiarni Avion oraz Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego „ Czytamy Słowackiego”. Obydwa konkursy stanowią stałe punkty programu zlotów. W tym roku udział uczniów z Przemyśla został uwieńczony podwójnym sukcesem. Jan Kornecki (2 b) zajął I miejsce w konkursie recytatorskim, pięknie deklamując fragment poematu „Anhelli”, zaś Ewelina Nguyen (3 c) wykazała się szeroką wiedzą z zakresu życia i twórczości J. Słowackiego, zajmując III miejsce w drugim konkursie.
Gospodarze zaskoczyli przybyłe delegacje niezwykłą gościnnością i perfekcyjną organizacją.

Monika Szozda

Uczestnik, Jan Kornecki, tak relacjonuje wydarzenia zlotowe:

Wyjazd do Czeskiego Cieszyna w tych dniach słonecznej jesieni zapadnie w mojej pamięci na zawsze. Cieszę się, że dane mi było uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości, jak zjazd wszystkich Słowaków, nie tylko z Polski.
Pod opieką pani Moniki Szozdy wraz z koleżanką, Eweliną Nguyen, wyruszyliśmy w środę rano pociągiem do Katowic. W drodze dołączyła się do nas delegacja z Jarosławia. Droga nie była aż taka uciążliwa ze względu na wyjątkowo ekskluzywny pociąg PKP. Po dotarciu na miejsce nastąpiło nieoficjalne przywitanie z uczestnikami zlotu. Później autokarem dojechaliśmy do Cieszyna. Każda z osób była przydzielona do czeskiej rodziny; na przykład ja trafiłem razem z kolegą z Oleśnicy do domu Andrzeja Czudka, w wiosce Łomna, oddalonej 40 km od Cieszyna. Na miejsce dotarłem dopiero ok. godziny 22.
We czwartek nastąpiło uroczyste otwarcie zlotu, które uświetnił śpiew chóru złożonego z uczniów tamtejszej szkoły. W tym dniu odbyły się również prezentacje poszczególnych szkół; nasza wypadła dobrze. Później zwiedziliśmy budynek gimnazjum i wraz z nauczycielem historii obeszliśmy uliczki w czeskim i polskim Cieszynie. Po długim spacerze był czas na wieczorny relaks w jazz klubie.
Kolejny dzień był także wypełniony atrakcjami. Rozpoczął się konkursem recytatorskim w słynnej kawiarni „Avion”. Uczestnicy podzieleni byli na kategorie : recytacja, poezja śpiewana i mała forma sceniczna. Później przeszliśmy z kawiarenki nad Olzą do szkoły, gdzie odbyła się I część konkursu wiedzy na temat życia i twórczości J. Słowackiego. Wieczorem w restauracji „Strzelnica” miała miejsce dyskoteka poprzedzona zaprezentowaniem tańców ludowych.
W ostatni dzień, czyli sobotę, nastąpiło uroczyste zakończenie zlotu w miejscowości Orłowa. Wzięli w niej udział absolwenci nieistniejącej już, pierwszej polskiej szkoły w Czechach. Po pożegnalnym obiedzie wyruszyliśmy do Przemyśla, z przesiadką na pociąg w Katowicach. Na podsumowanie dodam, że ludzie, których poznałem, miejsca, które zwiedziłem i chwile tam spędzone bardzo mnie ubogaciły. Udział w jubileuszowym zlocie był dla mnie wyróżnieniem.

Jan Kornecki

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć