Z wizytą na Litwie

Od 17 do 20 listopada br. w ramach doskonalenia zawodowego, dyrektorzy oraz nauczyciele języka polskiego i historii z województwa podkarpackiego wzięli udział w wizycie studyjnej na Litwie. Odbywała się ona pod hasłem: „Śladami literatury i kultury polskiej”. I LO w Przemyślu reprezentował dyrektor – Tomasz Dziumak. Głównym celem wizyty było poznanie polskiego szkolnictwa na Litwie, kontakt ze środowiskiem Polaków tam mieszkających oraz poznanie zabytków Wilna i okolic. Delegacji przewodniczyła Pani Małgorzata Rauch Podkarpacki Kurator Oświaty. Zaplanowane spotkania i wizyty w polskich szkołach i instytucjach pozwoliły na nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować ścisłą współpracą podkarpackich szkół z ich odpowiednikami na Litwie. W programie pobytu znalazły się m.in. wizyta w Instytucie Polonistyki, spotkanie z prezesem Macierzy Polskiej, pracownikami konsulatu polskiego w Wilnie. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję do złożenia wizyty polskim Progimnazjum im. Jana Pawła II oraz odbycia spotkań z kustoszami: Muzeum Adama Mickiewicza i Władysława Syrokomli. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili najważniejsze zabytki Wilna, w tym: Ostrą Bramę, Kościół św. Ducha, Klasztor i Cerkiew Bazylianów - gdzie znajduje się Cela Konrada, Kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską, Plac Ratuszowy a także Cmentarz na Rossie. Zwiedzono również malowniczo położony zamek w Trokach.
Dla wszystkich uczestników wizyta ta była ciekawą i niezwykle pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. Wzbudziła także wielkie uznanie i podziw dla Polaków mieszkających na Litwie, ze względu na podejmowane przez nich liczne działania nakierowane na kultywowanie i pielęgnowanie polskiej historii, języka i tradycji narodowych.
TD