Z wizytą w pięknym Egerze

Dzięki odnowionym niedawno kontaktom partnerskim pomiędzy władzami Przemyśla i węgierskiego Egeru coraz liczniejsza grupa młodzieży z obu stron może poznawać zabytki oraz kulturę współpracujących ośrodków. W lutym t. r. z wizytą w Egerze była reprezentacja Gimnazjum nr 5, a w dn. 8-14 marca - I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu.
   Przemyski "Słowak" goszczący we wrześniu ub. r. delegację zaprzyjaźnionego Dobó István Gimnazjum, tym razem wysłał własnych reprezentantów: trójkę uczniów (Szymona Nowaka, Joannę Kotek i Paulinę Czyżyk) oraz dwóch nauczycieli: Tomasza Pudłockiego i Justynę Trojnar. Zostali oni bardzo ciepło przyjęci przez węgierskich gospodarzy, na czele których stały anglistki: Ida Zagyváné Szűcs i Gabriella Leitnerné Kónya.
   Obie szkoły mają bardzo wiele wspólnego: długoletnią historię i tradycję, pozycję nie tylko w miejscowym środowisku, świetne wyniki nauczania oraz przyjazną atmosferę, którą wyczuwa się niemal od razu. Dlatego delegaci "Słowaka" czuli się niemal jak u siebie. Dodatkowym atutem był ciekawy program przygotowany przez węgierskich gości. Obejmował on m.in.: zwiedzanie egerskich kościołów, trasy podziemnej, zamku, Liceum (Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która w zamyśle jej fundatora z II połowy XVIII w. - bp. Karola Eszterhazy'ego miała być przekształcona w uniwersytet) z jego bogatą i piękną biblioteką oraz planetarium astronomicznym. Na zaproszenie dyrektor szkoły Katalin Csontosné Mészáros polscy goście uczestniczyli wraz z gronem nauczycielskim gimnazjum w zwiedzaniu pałacu i muzeum arcybiskupiego oraz w spotkaniu z JE ks. abp. Csabą Terna'kiem. Nie obeszło się też bez wycieczki do Budapesztu, która obejmowała m.in. katedrę św. Macieja i wzgórze zamkowe, bazylikę św. Stefana oraz zwiedzanie synagogi i zajęcia w Muzeum Żydowskim. Te ostatnie punkty związane były ze wspólnym projektem, który zaangażowani nauczyciele obu szkół przygotowują na nowy rok szkolny. Dlatego wizyta delegacji "Słowaka" nie miała na celu jedynie rozrywki, poznawania kultury i zabytków, ale też przygotowanie podstaw do dalszej współpracy. A projekt przygotowuje zespół nauczycieli pod kierunkiem Tomasza Pudłockiego i Joanny Fudały, panie: Bożena Opalińska, Renata Pobidyńska i Justyna Trojnar. W przyszłym roku to panie Pobidyńska i Trojnar będą odpowiadały w całości za projekt polsko-węgierski w języku angielskim. A pojawiła się jeszcze szansa na rozszerzenie współpracy o wymianę z językiem niemieckim, co zaproponowała Węgrom strona przemyska; pracować nad realizacją pomysłu mają germaniści obu szkół.
   Warto na zakończenie dodać, że oba miasta, Przemyśl i Eger, mają wiele elementów wspólnych (położenie, liczne zabytki i atrakcje sportowe, piękne okolice, wielokulturowe i religijne oblicze), które powinny być magnesem do pogłębiania wzajemnych relacji. Szkoda jedynie, że Przemyśl nie posiada swej epopei, jaką w przypadku Egeru są Gwiazdy Egeru (Egri csillagok z 1901 r.) Gézy Gárdonyi'ego, będące obowiązkową lekturą szkolną na Węgrzech, a opisującą bohaterską obronę miasta przed Turkami w 1552 r. Dzięki niej bowiem Eger jest tętniącym turystami miastem. Może to jakaś wskazówka dla przemyślan, bo przecież czy i w naszej rodzimej historii nie brak równie ciekawych zdarzeń, godnych najlepszych nie tylko polskich piór?

Kierownik wymiany mgr Tomasz Pudłocki