Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Zawiadamiamy, że 19.01.2015 r. zmarła dr Danuta Nakoneczna - nauczyciel, polska działaczka oświatowa, animatorka oddolnego ruchu wspierania wybitnych uczniów i nauczycieli w Polsce, założycielka m. in. Towarzystwa Szkół Twórczych, Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, którego członkiem była nasza szkoła. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30.01.2015 r. na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie. Szkołę, podczas tej smutnej uroczystości , reprezentować będzie dyrektor Tomasz Dziumak.

Danuta Nakoneczna należała do osób, które próbowały wdrażać własne, nowoczesne koncepcje kształcenia. Swój pierwszy eksperyment, oparty na indywidualizacji pracy z uczniem przeprowadziła w latach 1970 – 1974 w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Adama Czartoryskiego w Puławach. Opisała go w publikacji „Kształcenie wielostronne stymulujące rozwój uzdolnień”. Przez kolejne lata, jako pracownik Instytutu Badań Pedagogicznych prowadziła w warszawskich szkołach podstawowych eksperyment „Praca z uczniem zdolnym”. W 1982r, uzyskała zgodę na utworzenie Eksperymentalnego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie (później LX LO im. Wojciecha Górskiego), gdzie wprowadziła szereg innowacji, często szokujących ówczesną władzę. Efekty eksperymentu prowadzonego w latach 1982-1990 okazały się znakomite. Były one wielokrotnie opisywane w prasie, przedstawiane w radiu i telewizji. Przyczyniły się do zmian ustawowych wprowadzonych w latach 1990 i 1991.

Od 1983 r. inne licea ogólnokształcące zaczęły przyjmować rozwiązania zastosowane w LX LO, tworząc z inicjatywy p. dr Danuty Nakonecznej Towarzystwo Szkół Twórczych. Liczyło ono początkowo 13 liceów, aby w kolejnych latach powiększyć się do 30. W 1993 roku powstało Stowarzyszenie Szkół Aktywnych skupiające kolejnych 30 liceów z całej Polski, a w 2001 roku Stowarzyszenie Nauczycieli Olimpijskich. Pani dr Danuta Nakoneczna była twórcą i kierownikiem naukowym wszystkich trzech stowarzyszeń.

W 2001r. stowarzyszenia utworzyły Federację, by skutecznie współpracować i wymieniać doświadczenia między szkołami, nauczycielami, uczniami i rodzicami oraz propagować ideę nowatorstwa pedagogicznego. W 2004 r. na bazie szkół stowarzyszonych zaczęły powstawać stowarzyszenia regionalne, skupiające szkoły podstawowe, gimnazja i licea z danego regionu kraju. Licea Ogólnokształcące należące do TST i SSA osiągają bardzo dobre wyniki dydaktyczne i wychowawcze. Mimo że stanowią 3% tego typu szkół w Polsce, kształcą corocznie od 40% do 60% laureatów olimpiad przedmiotowych i tematycznych oraz zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach.

Pani dr D. Nakoneczna dzięki wykazywanej konsekwencji, zaangażowaniu i determinacji znacząco przyczyniła się do sukcesu polskiej oświaty.

Kategoria: