W dniach 10-19 VI 2007r. młodzież I LO już po raz czwarty odwiedziła partnerską szkołę Gymnasium Schloss Neuhaus w Paderborn. W wymianie polsko-niemieckiej wzięło udział 22 uczniów z klas: 1b, 1c2, 1d, 1e, 1f, 1g, 1h, 1i, 2c i 2h. Opiekę nad grupą sprawowały nauczycielki języka niemieckiego: mgr Edyta Dedio i mgr Justyna Szolc.

Uczniowie zakwaterowani u niemieckich rodzin mieli okazję sprawdzić i poprawić swoją znajomość języka niemieckiego oraz poznać zwyczaje i codzienne życie naszych zachodnich sąsiadów. W pierwszych dniach pobytu grupa polska, powitana przez dyrektora Gymnasium Schloss Neuhaus, pana Bernharda Gödde, uczestniczyła w lekcjach, mając możliwość poznania bliżej rzeczywistości szkolnej swoich niemieckich rówieśników. W tegorocznym programie wymiany, oprócz tradycyjnego zwiedzania miasta oraz spotkania z burmistrzem Paderborn, znalazło się wiele innych atrakcji, takich jak: pobyt w parku wspinaczkowym, zwiedzanie Muzeum Heinza Nixdorfa czy wycieczka do oddalonego ok. 40 km od Paderborn miasta Detmold, znanego m.in. z parku ptaków drapieżnych oraz pomnika Arminiusa.

Uczniowie „Słowaka” bez problemów pokonywali dzielącą ich i niemieckich kolegów barierę językową, a do domu powrócili w znakomitych humorach z ogromnym bagażem nowych przeżyć i doświadczeń. Z kolejną grupą niemiecką spotkamy się w naszej szkole już w październiku 2007r.

Opracowała: mgr Justyna Szolc