W ostatnim tygodniu września 2008r. w murach I LO gościli uczniowie i nauczyciele z trzech szkół partnerskich: Gymnasium Schloss Neuhaus z Paderborn, IV Gimnazija z Zagrzebia i Dobo Istvan Gimnazium z Egeru. Wymianę polsko-chorwacko-węgierską prowadzili: nauczyciel historii dr Tomasz Pudłocki oraz anglistki: mgr Monika Buczek, mgr Renata Pobidyńska oraz mgr Justyna Trojnar.

Nad realizacją programu wymiany polsko-niemieckiej czuwały nauczycielki języka niemieckiego: mgr Monika Szozda, mgr Edyta Dedio, mgr Joanna Jucha, mgr Agnieszka Organ i mgr Justyna Szolc. Opiekę nad 8-osobową grupą niemiecką zakwaterowaną u uczniów „Słowaka” z kl. 1e, 1f i 1g sprawowali nauczyciele: Martin Goretzki i Jana Roos.

Goście z Paderborn przyjechali do Przemyśla w sobotę 20 IX. Po południu mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki i miejsca naszego miasta. W oprowadzaniu grupy niemieckiej pomagali: Katarzyna Petruch i Piotr Jurkiewicz z kl. 3f. Na zakończenie dnia grupa polsko-niemiecka udała się do restauracji na degustację pierogów, które bardzo smakowały naszym gościom. Najważniejszymi punktami niedzielnego programu były: przejażdżka wyciągiem krzesełkowym i spacer na Kopiec Tatarski oraz wieczorna dyskoteka integracyjna w klubie „Sing Sing”. Następnego dnia gości ze wszystkich szkół partnerskich uroczyście powitał w naszej szkole pan dyrektor mgr Tomasz Dziumak. Grupa polsko-niemiecka miała okazję zobaczyć w ciągu dwóch dni, jak wyglądają lekcje w naszej szkole i poznać zwyczaje młodzieży „Słowaka”. Uzupełnieniem poniedziałkowego dnia było wspólne grillowanie i przejażdżka zaprzęgiem konnym w Grochowcach. W zorganizowaniu tego punktu programu pomagali: Anna Sura z kl. 2f i Arkadiusz Sura z kl. 3i. We wtorkowe popołudnie grupa polsko-niemiecka wzięła udział w projekcie „Tacy jesteśmy”. Całą środę wypełniła uczestnikom wymiany wycieczka do Łańcuta, w ramach której młodzież zwiedziła Muzeum-Zamek, Powozownię i Oranżerię. W ostatnim dniu pobytu naszych gości w Przemyślu wszyscy spotkali się po południu w szkolnej sali gimnastycznej, aby zobaczyć pokaz brazylijskiej sztuki walki Capoeira zorganizowany przy pomocy Przemysława Gromka z kl. 3c2 i nauczyć się jej najważniejszych elementów. Grupa niemiecka wyruszyła w drogę powrotną w piątek 27 IX. Pożegnaniom i uściskom nie było końca.

Zarówno goście jak i gospodarze przyznali zgodnie, że tegoroczna wymiana należy do najciekawszych i najbardziej udanych spotkań polsko-niemieckich w naszej szkole. Zatem już teraz z niecierpliwością czekamy na wspólne spotkanie w Gymnasium Schloss Neuhaus w Paderborn oraz kolejną wizytę grupy niemieckiej w „Słowaku” w 2009r.

Opracowała: mgr Justyna Szolc

Lista uczestników wymiany Przemyśl-Paderborn 2008/2009