W dniach 30.09-08.10.2003 gościliśmy w Przemyślu nauczycieli i uczniów z niemieckiej szkoły w Paderborn. To pierwsze nasze wspólne spotkanie organizowane w ramach uczniowskiej wymiany pomiędzy I LO i Gymnasium Schloss Neuhaus. Grupa niemiecka liczyła 10 uczniów, a opiekę nad nimi sprawowały nauczycielki: Claudia Hamann i Simone Stute.

Goście z Niemiec zakwaterowani zostali w domach uczniów i nauczycieli „Słowaka”. W czasie swojego pobytu w Przemyślu mieli okazję poznać nasze zwyczaje i codzienne życie. Po uroczystym powitaniu w I LO grupa niemiecka zwiedziła naszą szkołę, a dwa dni później wzięła udział w lekcjach. Pierwsze dni upływały nam na poznawaniu się podczas wspólnego spotkania na ognisku w Wapowcach, zwiedzania naszego miasta oraz wycieczki do Krasiczyna. Piątego dnia grupa polsko-niemiecka miło spędziła czas na wycieczce w Bieszczadach, podczas której zwiedziła Solinę, Ustrzyki Górne i zdobyła Połoninę Wetlińską. Aby zapoznać gości bliżej z polskimi tradycjami, zaprosiliśmy ich na degustację naszych potraw narodowych. Na drugi dzień po „takiej uczcie” zaproponowaliśmy naszym niemieckim znajomym rajd po Twierdzy Przemyśl oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne. Ważnym punktem programu było spotkanie z Prezydentem Miasta Przemyśla w Urzędzie Miejskim. W przedostatni dzień młodzież polsko-niemiecka bawiła się wspólnie na dyskotece, a nazajutrz udała się wraz z opiekunami na jednodniową wycieczkę do Krakowa, która niestety była już ostatnim punktem programu naszej pierwszej wymiany.

Podczas tych kilku wspólnie spędzonych dni nawiązały się pierwsze przyjaźnie między polskimi i niemieckimi uczniami, którzy z pewnością wiele się od siebie nauczyli, a naukę tę będą kontynuować już w czerwcu podczas kolejnego wspólnego spotkania, tym razem w niemieckim Paderborn.

Opracowała: mgr Justyna Szolc

Lista uczestników wymiany Przemyśl-Paderborn 2003/2004