DZIEŃ EKOLOGA W ILO

Już wkrótce Światowy Dzień Ziemi ( Earth Day), największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W ramach Obchodów Światowego Dnia Ziemi, w 2013 roku realizowana jest ogólnopolska kampania edukacyjna w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym pt. "Elektroodpady - proste zasady". Pod tym hasłem odbył się w dniu 26.03.2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu„Dzień Ekologa” przygotowany przez uczniów – członków Klubu ekologów LYNX działającego przy ILO. Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym z punktu widzenia ochrony środowiska problemem. Normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE nakładają na nas obowiązki dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania ( tzw. zasada 3R – reduce, recycle, reuse) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Istotny jest przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i jako taki, nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to - ochrona środowiska, troska o zdrowie człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowychurządzeń. W ramach promowania działań proekologicznych członkowie Klubu ekologów LYNX zaprosili uczniów gimnazjów przemyskich do obejrzenia prezentacji pt: „Elektroodpady –proste zasady”oraz do udziału w 3 konkursach , które odbyły się podczas „Dnia Ekologa”. Jeden z nich, „III Międzyszkolny konkurs ekologiczny” przygotowany przez Panią Edytę Hrymak , wygrali: Andrzej Gierlak, Halina Gol i Zuzanna Segiet z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów ILO. Drugie miejsce uzyskali: Jan Gerula, Anita Koptyńskai KlaudiaWisiecka z Gimnazjum nr 5 im. Św. Jana Kantego. Na podium stanęli również KacperKurpan i Michał Kukurski z Gimnazjum nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi. W kategorii „liceum” najlepsi okazali się być: Bartłomiej Lichota, Mikołaj Janiszewski i Krystian Szkulski, za nimi: Karolina Bereźnicka, Alicja Korzeniowska i Justyna Podwyszyńska. Na trzecim miejscu uplasowali się: Magdalena Bobek, Magdalena Nowak i Sabina Zybińska. W kolejnym organizowanym tego dnia konkursie na „eko-wiersz”, wygrało Gimnazjum nr 5 reprezentowane przez Kaję Figlarską i Elizę Kochanowicz. Drugie miejsce przypadło Justynie Budnik i Aleksandrze Dobrowolskiej z ILO, na trzecim miejscu znaleźli się Arkadiusz Czyżanowski i Klara Kania z ILO. Podczas Dnia Ekologa nagrodę oraz dyplom otrzymał także Sebastian Hryszko z Gimnazjum nr 5 za plakat multimedialny zatytułowany „Elektroodpady – proste zasady”.

Wkrótce, bo w dniu 17. 04.2013r. członkowie Klubu Ekologów LYNX wraz z opiekunem,promując działania proekologiczne planują przeprowadzić kolejną akcję recyklingową w szkole - zbiórkę odzieży używanej. Środki uzyskane z akcji przeznaczane są na nagrody w organizowanych w szkole konkursach oraz na sadzenie drzewek, bowiem , jak podaje chińskie przysłowie „ jeśli myślisz 10 lat naprzód, sadź drzewa. Lecz jeżeli myślisz 100 lat naprzód, ucz ludzi.

Opiekun Klubu ekologów LYNX przy ILO, Agnieszka Górka

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć