„KLUB 8”
młodzieżowy wolontariat w I Liceum Ogólnokształcącym
w Przemyślu
Laureaci, uczestnicy i sympatycy ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych” postanowili wspólnymi siłami utworzyć „Kluby 8” w swoich rodzimych miastach. Kapitałem, którym dysponowali był entuzjazm w niesieniu pomocy i chęć poprawiania otaczającej rzeczywistości. Tak narodziły się „Kluby 8”. Zrzeszają one ludzi, którzy bezinteresownie niosą pomoc, tym którzy najbardziej jej potrzebują. Kluby działają w ramach Fundacji „Świat na Tak” jako młodzieżowy wolontariat.
Członków klubu obowiązują dwie zasady: zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz osoby potrzebującej pomocy oraz zasada etyczna – wstyd za zło. Kierując się tymi zasadami młodzież klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu założyła w październiku 2002 roku szkolny „Klub 8”.Gospodarzem klubu została uczennica klasy Id Sylwia Kisielica, opiekę nad klubem przyjęła p. prof. Agnieszka Organ.
Działalność klubu polega głównie na współpracy z Wielofunkcyjną placówką opiekuńczo- wychowawczą dla dzieci i młodzieży „ Maciek” w Przemyślu. Członkowie klubu spotykają się co tydzień z wychowankami i spędzają z nimi czas na zabawach, spacerach, nauce i rozmowie. Wielką atrakcją dla dzieci były wycieczki do Krasiczyna i Rokszyc. Każdego roku w listopadzie wolontariusze zbierali od dzieci listy do Mikołaja, aby móc spełnić ich życzenia. Świetną atrakcją było również wspólne przygotowywanie kostiumów na zabawę choinkową, która odbywała się w auli I Liceum. W zimie wolontariusze wychodzą z dziećmi na zabawy na śniegu, a także na lodowisko. W latach 2005-2006 p.prof . A. Górka przyjęła opiekę nad klubem. Wspólnie z wolontariuszami przeprowadziła wspaniałe akcje, które przyniosły podopiecznym wiele szczęśliwych chwil. Struktury Domu Dziecka „ Maciek” zmieniły się, od 2014 roku placówka funkcjonuje jako Dom Małego Dziecka „Jaś” i „Małgosia”. Jednak potrzeby dzieci przebywających w placówce są takie same. Dzieci pragną ciepła, odrobiny zainteresowania i czułości. Nasi wolontariusze podejmują się tego niełatwego zadania. W godzinach popołudniowych prowadzą zajęcia wyrównawcze z różnych przedmiotów dla młodzieży gimnazjalnej oraz organizują zabawy dla dzieci młodszych.
Lata mijają. Niektórzy podopieczni z domu dziecka znaleźli już nowe rodziny ale wciąż trafiają tam dzieci, którym można dać trochę radości.
W I Liceum nie brakuje chętnych do pracy w wolontariacie. Członkowie naszego klubu działają także w świetlicach środowiskowych, gdzie pomagają młodszym kolegom i koleżankom w nauce, organizują im czas wolny.
Do „ Klubu 8” zapraszamy również osoby, które chętnie zajmą się prowadzeniem dokumentacji klubu (kronika, strona internetowa itp.). Czekamy na osoby, które pomogą pozyskać nam nowych sponsorów, są gotowe do przeprowadzenia zbiórek lub zajmą się oprawą plastyczną naszych akcji. Czekamy na ludzi, którzy bezinteresownie chcą odrobinę siebie dać drugiej osobie.
Młodzieżowy wolontariat w I Liceum Ogólnokształcącym to przede wszystkim praca uczniów w placówce opiekuńczej „Maciek”, ale nie tylko. Aktywnie współpracujemy z instytucjami zewnętrznymi prowadzącymi zbiórki publiczne, żywo reagujemy na apele o pomoc dla społeczności lokalnej. Organizujemy pomoc rzeczową dla dzieci z polskich rodzin skupionych w świetlicy środowiskowej funkcjonującej na Ukrainie przy kościele parafialnym w Łanowicach koło Sambora. Przeprowadzamy wiele akcji:
- Przyłączyliśmy się do publicznej zbiórki dla Angeliki, którą przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły („Aparat słuchowy dla Angeliki”). Zebrana kwotę przekazaliśmy na konto chorej dziewczynki.
- Prowadziliśmy akcję „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, nasi ochotnicy zbierali artykuły spożywcze sanitarne oraz pomoce szkolne dla potrzebujących. Zebrane produkty przekazaliśmy MOPS w Przemyślu.
- Zbiórka dla chorego na nowotwór chłopca(„Zbiórka dla Kamila”)przeprowadzona była podczas pokazu tańca nowoczesnego, a zebrane fundusz przekazane Fundacji ”Nasze Dzieci”.
- Angażujemy się corocznie w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” starając się, by ogień pamięci zapłonął w miejscu spoczynku znakomitych Polaków.
- Wraz z klubem Caritas przyłączyliśmy się do akcji promowanej przez Fundację Życia Podkarpackiego „Pomoc dla Maksia”, która miała na celu dofinansować turnus rehabilitacyjny chorego chłopca.
- Wolontariusze „Klubu 8” podjęli również kolejny raz akcję „Góra Grosza”.
- Wolontariusze zorganizowali w 2013 roku w naszej szkole występ grupy tanecznej True Group, połączony ze zbiórką pieniężną. Zebraną kwotę przekazaliśmy pani dyrektor placówki jako prezent mikołajkowy dla jej podopiecznych.
- Przyłączyliśmy się do akcji „Mikołajki w Nadniestrzu”, polegała ona na przygotowaniu paczek świątecznych dla dzieci polskiego pochodzenia z Raszkowa w Mołdawii.
- Klub 8” w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 odpowiedział na prośbę Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich. Pomogliśmy w akcji „ Kresowy Mikołaj” zbierając słodycze, artykuły szkolne i książki dla dzieci z polskich rodzin w Mościskach.
Informacje o spotkaniach klubu znajdziecie w ogłoszeniach w dzienniku Librus, na plakatach informujących lub u opiekuna Klubu 8 pani Agnieszki Organ.
opiekun klubu
mgr Agnieszka Organ
- 9961 odsłon