Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

PCK

Grupa powstała z inicjatywy Pawła Kaszuby, który jako jedyny wolontariusz PCK z województwa podkarpackiego wziął udział w akcji "POWÓDŹ" w 1997 roku, która miała miejsce na Śląsku. Po powrocie postanowił założyć formację, która mogłaby w sposób profesjonalny udzielać pomocy osobom potrzebującym. I już w październiku 1998 roku nastąpiło formalne zawiązanie Grupy pod nazwą GRUPA RATOWNIKÓW POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w PRZEMYŚLU. Jej prekursorami byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, tj.: Bożena Nykiel, o. Wacław Bujak, Mateusz Dańczak, Dudziński Marek, Krzysztof Hendzel, Paweł Kaszuba, Paweł Machunik, Jacek Michalski, Paweł Strociak, którzy szkolili się pod czujnym okiem Instruktora Pierwszej Pomocy ZG PCK Pani Marii Dańczak.

Ich pierwszym sprawdzianem było zabezpieczenie przedmedyczne Archidiecezjalnego Spotkania Młodych w Leżajsku w kwietniu 1999 roku, gdzie dbali o bezpieczeństwo 7 tysięcznej grupy młodych ludzi. Kolejnym egzaminem był dla nich przyjazd Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w czerwcu tego samego roku. Mieli oni za zadanie zorganizowanie i zabezpieczenie przejazdu 5.000 osób pielgrzymujących z Ukrainy do Sandomierza na spotkanie z Papieżem.

W ciągu dziesięciu lat Grupa nawiązała współpracę z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, Pogotowiem Ratunkowym oraz Komendą Miejską Policji w Przemyślu. Ratownicy przeszkoleni byli przez policjantów, z którymi później kilkukrotnie pełnili dyżury podczas akcji "Znicz" oraz "Bezpieczne Wakacje".

Wieloletnia współpraca ze służbami zawodowymi zaowocowała zdobyciem wiedzy i doświadczenia, a zarazem uznania ze strony organizatorów, i tym samym społeczeństwa. Świadczy o tym powierzana nam już od kilku lat organizacja zabezpieczenia przedmedycznego tak dużych imprez masowych jak: Spotkanie Młodych Archidicezji Przemyskiej (ok. 7 tyś. uczestników) oraz Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej (ok. 15 tys. pątników).

W 2006 roku Uchwałą Zarządu Głównego Grupa weszła w skład Systemu Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża i tym samym zmieniła nazwę na GRUPA RATOWNICTWA POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA w PRZEMYŚLU. Obecnie Grupa zrzesza 25 osób - ratowników kwalifikowanych, ratowników medycznych, pielęgniarki oraz studentów i młodzież z przemyskich szkół ponadgimnazjalnych.