Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
II Liceum Ogólnokształcące im. Płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie
Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia
Archiwum Państwowe w Przemyślu

organizują w dniach 11–12 kwietnia 2013 r.

warsztaty dla młodzieży licealnej

pt. Kryzys i jego postrzeganie w historii

Szczegółowy program:

Dzień I

• Wyjazd z Krakowa ok. 5:30. Przyjazd do Rzeszowa ok. 8:30
  • Rzeszów, II Liceum Ogólnokształcące im. L. Płk. Lisa-Kuli (9:00-12:30)

Panel I
  1. Dawid Wierzbicki, Wielki Kryzys Gospodarczy w Polsce
  2. Dawid Podgórski, Polskie dziedzictwo kulturowe w okresie II wojny światowej
  3. Aleksandra Mróz, Obrazy kryzysu gospodarczego lat międzywojennych w wybranych książkach dla dzieci i młodzieży lat 50.

Panel II
  1. Paweł Glinka, Jak bańska mydlana – Edward Gierek a polityka PRL
  2. Łukasz Hojdyś, Zima stulecia 1978/1979 i jej wpływ na sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną w PRL

• Wyjazd z Rzeszowa do Jarosławia.
  • 15:00 spotkanie z członkami Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia
  • 16:00 – zwiedzanie Muzeum – Kamienicy Orsettich
  • Wyjazd z Jarosławia do Przemyśla
Dzień II

• Godz. 8:30 – pokaz archiwaliów w Archiwum Państwowym w Przemyślu (dr Ewa Grin-Piszczek)
  • Godz. 10:00 – warsztaty dla młodzieży I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu (Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu)

Panel I
  1. Bartosz Kołoczek, II wojna punicka – Republika Rzymska nad przepaścią
  2. Aleksandra Syc, Czyją ojczyzną była Aleksandria? Momenty krytyczne i punkty zapalne konfliktów etnicznych mieszkańców miasta w czasach rzymskich
  3. Monika Jędrzejek, Destrukcyjna władza kobiet? Załamanie się potęgi Bizancjum w XI wieku.
Panel II
  1. Tomasz Prenzyna, Kryzys rządów Mieszka III Starego i jego przezwyciężenie przez Kazimierza II Sprawiedliwego w relacji Mistrza Wincentego (tzw. Kadłubka)
  2. Justyna Gałuszka, Kryzys wiary i struktury Kościoła w epoce nowożytnej: postać i poglądy religijne Stanisława Orzechowskiego
  3. Bartosz Szczepanek, Monarchia francuska w kryzysie…? – czyli kilka uwag o królobójstwie Roberta François Damiensa.

Prowadzenie dr Tomasz Pudłocki

Organizacja:
mgr Katarzyna Bem (II LO w Rzeszowie), mgr Tomasz Dziumak (I LO w Przemyślu), dr Ewa Grin-Piszczek (AP w Przemyślu), Monika Jędrzejek (KNHSUJ), mgr Dariusz Jasiewicz (SM Jarosławia), dr Tomasz Pudłocki (UJ–TPN), mgr Katarzyna Warchoł (II LO w Rzeszowie)