Zajęcia w ramach PMAPiB

19.12.2016 r. w auli szkolnej odbyły się kolejne zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

Tematyka dotyczyła oględzin z miejsca zbrodni. Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiegają oględziny miejsca, osoby lub przedmiotu oraz o różnicach pomiędzy nimi. Ukazany został proces dokonywania oględzin, podczas którego technicy robią wszystko, aby stan rzeczy pozostał taki, jak przed ich przyjściem. Wykładowca udowodnił, że jest to niezwykle ważne, tak samo jak szybkość zabezpieczenia dowodów, planowanie pracy, ekonomika pracy (dozowanie przydatności metod wybieranych do ujawniania śladów i dowodów) oraz kompetencyjność – tylko wykwalifikowane w tym kierunku osoby mogą dokonać oględzin.

Z zajęć każdy mógł dowiedzieć się, że oględziny dzielą się także na etapy; etap wstępny, czyli to, co widać od razu oraz bezpieczeństwo hipotetycznej sceny zbrodni oraz etap szczegółowy, na którym sporządza się zdjęcia i raporty. Przedstawiono także zasady sporządzania protokołu, czyli zasady bezpośredniości (osoba pisząca protokół powinna mieć bezpośredni kontakt z dowodami i śladami), dokładności i obiektywizmu. Jeden z naszych kolegów mógł dokonać pozorowanych oględzin ofiary. Na koniec każdy mógł podzielić się własnymi przemyśleniami na temat inscenizowanego miejsca zbrodni.

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć