Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W dniu 13.12.2010r. członkowie Koła Naukowego Historyków naszej szkoły pod opieką profesorów: Lucjana Faca oraz Jarosława Dyrdy, wsparci delegacją prężnie działającego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego pod egidą doktora Tomasza Pudłockiego, udali się w podróż do niemieckiego obozu zagłady położonego w Bełżcu.

Niemiecki Obóz Zagłady był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 roku wymordowano około 500 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Data pierwszych deportacji do Bełżca – 17 marca 1942 r. – to także początek „Akcji Reinhardt”, czyli operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Obóz w Bełżcu powstał jako pierwszy spośród trzech tego typu ośrodków. Na jego terenie naziści wykonywali z użyciem różnych środków eksperymenty, za pomocą których planowali uśmiercenie tysięcy Żydów. Obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym ośrodkiem, gdzie wykorzystano stacjonarne komory gazowe do mordowania ludności żydowskiej. Zarządzany był przez komendanta wspieranego przez załogę SS, przez którą przeszło maksymalnie 37 osób. Komendantami byli Christian Wirth oraz Gottlieb Hering. Zadania nadzorczo – ochronne sprawowane były przez oddział zwerbowanych radzieckich jeńców wojennych, przeważnie Ukraińców, przeszkolonych w obozie w Trawnikach, których liczba w zależności od okresu oscylowała wokół 100 osób. Obóz zakończył funkcjonowanie w grudniu 1942 roku, najprawdopodobniej z powodu braku miejsca na kolejne masowe groby. Do wiosny 1943 roku trwała akcja spalania zwłok i zacierania śladów. Wszystkie budynki oraz urządzenia obozowe zostały rozebrane do czerwca 1943 r. Członkowie ostatniego Sonderkommando biorącego udział w likwidacji obozu zostali wywiezieni do obozu zagłady w Sobiborze i tam zamordowani.

Uczniowie naszej szkoły wraz ze studentami UJ bacznie i z wielką uwagą obserwowali poszczególne elementy, które znajdowały się wewnątrz budynku upamiętniającego miejsce kaźni tysięcy Żydów. Pracownicy bełskiego muzeum oraz krakowscy studenci przygotowali ciekawe prelekcje, które stanowiły doskonałe uzupełnienie wiadomości o tragediach, jakie miały miejsce w tym straszliwym miejscu. Wracając z tego wyjazdu, wszyscy uczestnicy byli dotknięci ogromem ludzkich tragedii, których niemymi świadkami były nieliczne drzewa okalające niemiecki obóz zagłady.

Oczywiście mamy przygotowaną relację fotograficzną z tego wyjazdu, jednakże wszystkim zainteresowanym polecamy udać się osobiście do Bełżca i w spokoju oddać się aktywnemu zwiedzaniu Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu Oddziału Państwowego Muzeum na Majdanku.