W dniach 24-26 maja w Warszawie odbyła się kolejna edycja finału Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, tym razem hasłem Olimpiady były słowa Joachima Lelewela „ Za wolność naszą i waszą”, a temat dotyczył losów wojska polskiego w latach 1768-1864 od konfederacji barskiej do powstania styczniowego.

Zgromadzeni finaliści ze Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Liceów, pierwszego dnia zmierzyli się z trzema konkurencjami, które odbyły się na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Po rozwiązaniu pisemnych testów z konkurencji BROŃ I BARWA, a także MALARSTWO BATALISTYCZNE, zawodnicy musieli ustnie przed komisją opisać wylosowaną wcześniej broń lub fragment oporządzenia żołnierskiego, dotyczącą tegorocznej tematyki, a pochodzącą ze zbiorów Muzeum w konkurencji EKSPONAT. Następnie przewiezieni na teren Centralnej Biblioteki Wojskowej, wykazali się wiedzą na temat filmu, literatury patriotycznej i pieśni, a także kartografii wojskowej i planów bitew, odpowiednio w konkurencjach: FILM, LITERATURA I PIEŚŃ, GEOGRAFIA MILITARNA. Kolejny dzień przyniósł zmagania z twórczością malarza Artura Grottgera, a także wcielenia się w rolę przewodnika po obiektach historycznych Warszawy i opowiadanie o nich przed komisją i pozostałymi uczestnikami przydzielonymi do grupy. Dzień zakończył się zwiedzaniem Cytadeli warszawskiej, w tym słynnego X pawilonu, pełniącego rolę carskiego więzienia. Olimpiadę zakończyła wspaniała gala w dniu 26 maja, połączona z występem zespołu artystycznego Wojska Polskiego, a także odznaczeniem orderami osób zasłużonych dla kraju i organizacji olimpiady w Sali Zamku Królewskiego w Warszawie. Przedstawiciele Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej a także Mazowiecki Kurator Oświaty i organizatorzy właściwi Olimpiady, dokonali uwieńczenia tegorocznych zmagań i przyznali uczestnikom dyplomy i nagrody. Wszyscy otrzymali też pamiątkowe medale od kapituły orderu Virtutti Militari. Następnie uczniowie autokarami skierowali się na dworzec Centralny i odjechali do domów.

Jak w zeszłym roku, tak i w tegorocznej edycji nasze Liceum wzięło udział w Olimpiadzie. Szkołę reprezentował uczeń klasy IIe, Kamil Król. Zmagania zakończyły się tytułem laureata.