Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Pasowanie uczniów klas pierwszych na licealistę

Co roku we wrześniu ma miejsce uroczystość pasowania na ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu. Tradycyjnie jest ona połączona z wręczeniem nagród i stypendiów uczniom oraz absolwentom. Tegoroczni pierwszoklasiści wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły wzięli udział w tej ceremonii w piątek, 25 września.

Uroczystość odbyła się, ze względu na trwającą epidemię, w dwóch turach – o godzinach 8.00 i 9.30, a prowadzona była przez pana Marka Magdziaka. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru I LO i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Tomasz Dziumak. Zwracając się do uczniów klas I, wyraził radość z powodu dokonanego przez nich wyboru szkoły oraz podkreślił, że będą współtworzyć społeczność, dla której ważna jest wielowiekowa tradycja liceum i która ma wiele osiągnięć. Zachęcił ich do angażowania się w naukę i inne dziedziny życia szkolnego.

W drugiej turze uroczystości nastąpiło w tym momencie rozdanie nagród i stypendiów. Pan Tomasz Dziumak wręczył je absolwentom: Nagrodę Dyrektora I LO "Primus Inter Pares"- p. Jakubowi Kowalczykowi oraz Nagrodę Rady Pedagogicznej za pracę społeczną- p. Aleksandrowi Kuśmierczykowi. Poza tym wyróżnieni zostali uczniowie obecnych klas III. Stypendium ufundowane przez absolwenta I LO, pragnącego pozostać anonimowym, dla ucznia osiągającego sukcesy w naukach przyrodniczych odebrała z rąk dyrektora Kamila Prochaska (III f) , a Nagrodę dr. Jana Podgórskiego dla ucznia wyróżniającego się postawą i zaangażowaniem w życie szkoły otrzymał Michał Binko (III c). Następnie Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO, pani Dorota Thier, po wygłoszeniu przemówienia, wręczyła nagrody ufundowane przez SAILO. Nagrodę dla najlepszego absolwenta oraz nagrodę dla najlepszego olimpijczyka otrzymał p. Jakub Kowalczyk, Nagrodę SAILO im. Dyrektora Adama Żaka za najciekawszą pracę napisaną w ramach konkursu literackiego dla uczniów klas maturalnych odebrał p. Michał Jarosz, zaś Nagrodą SAILO "Dynia" dla wybitnych umysłów ILO w Przemyślu został uhonorowany p. Michał Trelka.

Wręczenie nagród absolwentom podczas uroczystości pasowania ma walor wychowawczy, podobnie jak obyczaj ślubowania, który nastąpił po nim. Pilna nauka, szacunek dla symboli narodowych, kontynuowanie chlubnej tradycji szkoły – te słowa znajdują się w rocie, powtarzanej przez pierwszoklasistów. Następnie, pod przewodnictwem chóru, został zaśpiewany hymn liceum i nastąpił sam moment pasowania uczniów klas pierwszych i przyjęcia przez nich szkolnych legitymacji z rąk dyrektora Tomasza Dziumak. Po zakończeniu uroczystości zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia klasowe z dyrekcją i wychowawcami.

Autorem tekstu jest Aneta Żurowska
Autorem zdjęć jest Krystian Witko i Kinga Wojtak.Kategoria: