W dniach 17-19 października 2013 r. odbył się XXIX Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Gospodarzem tegorocznego spotkania było III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Swoją obecnością zaszczyciło zlot siedemnaście delegacji: z Chorzowa, Czeskiego Cieszyna, Częstochowy, Elbląga, Grodziska Wielkopolskiego, Kielc, Krzemieńca, Łodzi, Otwocka, Skarżyska Kamiennej, Przemyśla, Radomia, Jarosławia, Oleśnicy, Wrocławia, Warszawy oraz Tarnopola. I Liceum Ogólnokształcące reprezentowała delegacja pod opieką pani Moniki Szozdy: Izabela Bereza z kl. 3 g i Wiktor Feduń z kl. 2 a.

W ciągu trzech dni realizowano program, który stał się okazją do artystycznego i intelektualnego przeglądu dorobku społeczności „Słowaków” oraz do wzruszeń i odkryć związanych z romantyczną twórczością Wieszcza.

Zlot zainaugurowało wspólne wykonanie hymnu wszystkich „Słowaków” - pieśni do słów wiersza „Testament mój” Juliusza Słowackiego - oraz wystąpienie dyrektora szkoły, pani Joanny Księżopolskiej-Szulc.

Program pierwszego dnia zlotu obejmował: tradycyjną i multimedialną prezentację poszczególnych delegacji, wpisywanie symboli szkół na mapie zlotowej, wykład dr Urszuli Makowskiej o Słowackim mało znanym i jego rysunkach, wieczorną wędrówkę ulicami Piotrkowa oraz wykład pani Agnieszki Warchulińskiej pt. "Piotrków filmowy".

Drugi dzień zlotowy rozpoczął się od Mszy Św. w Kościele Akademickim Panien Dominikanek pw. Matki Boskiej Śnieżnej w intencji Patrona, nauczycieli i uczniów Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. W tym dniu odbył się również tradycyjny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Juliusza Słowackiego „Czytamy Słowackiego” oraz konkurs recytatorski „ W kręgu poezji Juliusza Słowackiego”. Dzień zakończył niezwykle ciekawy spektakl Teatru Szkolnego "Spectator 2" pt. "Fantazy". Po przedstawieniu przyszedł czas na spotkanie integracyjne grup zlotowych, które pozwoliło nawiązać młodzieży nowe przyjaźnie i spędzić czas na zabawach przyjemnych i pożytecznych.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie zlotu i rozstrzygnięcie konkursów. Uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu laureatów oraz koncertu uczniów piotrkowskiego "Słowaka".

Gospodarze przygotowali bardzo bogaty program, odznaczyli się gościnnością i dobrą organizacją. Piotrkowski zlot pozostawił niezatarte wspomnienia i przekonanie, że jesteśmy wyjątkową rodziną szkół.

Monika Szozda

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć