U przyjaciół w Egerze

Wymiana uczniów między I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Przemyślu a Gimnazjum Dobo Istvana w Egerze trwa od 2007 roku. Została zapoczątkowana z inicjatywy prezydenta miasta Przemyśla, Roberta Chomy. Z uczniami węgierskimi spotykamy się dwa razy w roku. Jesienią gościmy u nas Węgrów, a na wiosnę jedziemy do Egeru. Udaną współpracę między szkołami zawdzięczamy nauczycielom języka angielskiego: Zagyvane Szucs Jola, Renacie Pobidyńskiej, Monice Buczek oraz wsparciu dyrekcji: Ksontone Meszaros Katalin i Tomasza Dziumaka.

Pierwszy dzień pobytu zaczęliśmy od wizyty w Gimnazjum. Obejrzeliśmy prezentację o historii miasta Eger oraz uczestniczyliśmy w lekcjach języka węgierskiego i geografii. Popołudnie natomiast spędziliśmy na basenie. Następnego dnia zostaliśmy podzieleni na grupy. Każda drużyna dostała quiz o Egerze i mapę miasta. Trzeba było na przykład określić, ilu żołnierzy jest na pomniku w centrum, ile kolumn jest wokół kościoła, na jakiej ulicy znajduje się McDonald. Po teście udaliśmy się do Muzeum Astronomii. Było tam bardzo ciekawie, ponieważ mogliśmy sami wykonywać różne eksperymenty. Kolejny dzień spędziliśmy w Budapeszcie. Jest to najpiękniejsze miasto, jakie kiedykolwiek widziałam. Zamek wyglądał jak z bajki Disneya. W Budapeszcie pierwszy raz w życiu jechałam metrem, co dla mnie było dużą atrakcją. W ostatni dzień pobytu na Węgrzech zwiedziliśmy zamek w Egerze oraz ratusz, gdzie mogliśmy posłuchać kilku ciekawych legend na temat miasta, wina i wojen. Wieczorem miała miejsce kolacja, podczas której odbyło się uroczyste podpisanie umowy przez dyrektorów obu szkół o dalszej współpracy. Dowodem przyjaźni polsko - węgierskiej jest fakt,, że nasze pożegnanie z przyjaciółmi z Egeru trwało ponad godzinę.

Dzięki tej wymianie miałam możliwość nie tylko doskonalenia języka angielskiego, ale również zaprzyjaźnienia się ze wspaniałymi ludźmi, z którymi, pomimo dużej odległości, nadal utrzymuję kontakt.

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego,
Inga Białowąs

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć