Uroczyste obchody 100-lecia Czynu Niepodległościowego w Przemyślu rozpoczęła msza święta w przemyskiej archikatedrze – w sobotę 14 czerwca br. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Plac Niepodległości, gdzie odbył się uroczysty apel.

W wydarzeniu udział wzięli Marek Kuchciński - Wicemarszałek Sejmu RP, Parlamentarzyści z Podkarpacia, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Pióro - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, Jan Pączek Starosta Powiatu Przemyskiego oraz Przedstawiciele Związku z Strzeleckiego.

W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w składzie Kornelia Machaj, Katarzyna Wojdylak oraz Karol Bukojemski (wszyscy z klasy IIH) pod opieką p. Rafała Tarnawskiego.

W swoim wystąpieniu Prezydent Przemyśla Robert Choma podziękował za wykazywaną patriotyczną postawę, szczególnie ludziom młodym oraz zwrócił uwagę na potrzebę krzewienia patriotyzmu.

Podczas dalszej części uroczystości zostały wręczone pamiątkowe dyplomy uczestnikom gry miejskiej – uczniom przemyskich szkół „Przemyśl 1914-1919”. I miejsce zdobyli uczniowie I LO : Mateusz Gemra, Marcin Hamielec, Przemysław Wołoszyn, Paweł Brzostowski i Jakub Rzeźniczek. Główną nagrodą jest kilkudniowy wyjazd do Brukseli. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wrażeń!

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć

Autorem zdjęć jest Stanisław Sarzyński.