VI Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim w I LO w Przemyślu

O naszym patronie Juliuszu Słowackim, który towarzyszy nam od 1921 r. – jego życiu i twórczości ponownie przypomnieli uczniowie uczestniczący w VI Kwietniowych Spotkaniach, na które w tym roku złożyły się konkursy: recytatorski, wiedzy o życiu i twórczości tego wybitnego poety romantycznego, poezji śpiewanej i plastyczny. Wszystkie adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie.

W piątek 12 kwietnia 2013 r. w auli szkoły zgromadziły się drużyny – wraz z opiekunami – reprezentujące: Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 4, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO, Gimnazjum w Birczy, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum w Orłach, Gimnazjum w Medyce i Gimnazjum w Żurawicy oraz ZSEiO w Przemyślu, ZSUHiG w Przemyślu, a także uczniowie i nauczyciele „Słowaka”.

Na wstępie wszyscy zostali powitani przez Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu – Pana Tomasza Dziumaka, po czym do rywalizacji przystąpili recytatorzy, którzy w pierwszej części prezentowali obowiązkowo „Testament mój” lub „Smutno mi, Boże”, a następnie inne z najpiękniejszych wierszy Słowackiego, w tym m.in.: „Sonet – Już północ”, „Do matki”, „Rozłączenie”, „Rzym”.

Uczestnicy konkursu poezji śpiewanej prezentowali „Testament mój” w wyjątkowo udanych aranżacjach, zarówno solo, jak i w duecie.

W tym samym czasie odbywał się także konkurs wiedzy o życiu i twórczości poety. Część pisemna, a następnie ustna przysporzyła uczestnikom sporo emocji. Musieli się oni wykazać szczegółową wiedzą ze znajomości dramatów: „Kordian”, „Balladyna”, „Mazepa”, „Lilla Weneda”, „Maria Stuart”.

W programie VI Kwietniowych Spotkań z Juliuszem Słowackim nie zabrakło również dodatkowych atrakcji, do których na pewno należy zaliczyć: wykłady i prezentacje, a także poczęstunek, w czasie którego była okazja do wymiany doświadczeń i poznania bliżej uczestników konkursów.

W tym roku uczniowie Słowaka swoje prezentacje multimedialne opatrzone wykładami poświęcili romantycznej muzyce i malarstwu epoki. Po wystąpieniach licealistów referat na temat „Recepcji Juliusza Słowackiego w twórczości Jacka Malczewskiego” wygłosiła absolwentka ILO, obecnie studentka Wydziału Prawa i Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Pani Justyna Gałuszka.

Po całym dniu zmagań konkursowych jury wyłoniło zwycięzców.
W konkursie recytatorskim:
I MIEJSCE: Jori Gerula z Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu,
II MIEJSCE: Jan Kornecki z GSAILO w Przemyślu,
III MIEJSCE: Klaudia Iwasieczko z Gimnazjum Nr 3 w Przemyślu,
WYRÓŻNIENIE: Martyna Szklarczyk z Gimnazjum w Medyce.

Wśród licealistów:
I MIEJSCE: Joanna Mazurkiewicz z ZSUHiG w Przemyślu,
WYRÓŻNIENIE: Kamila Urban z ZSEiO w Przemyślu.

Konkurs poezji śpiewanej wygrały uczennice z Gimnazjum Nr 5, zaś wyróżnienie przypadło reprezentantce GSAILO w Przemyślu.

W konkursie wiedzy o życiu i twórczości poety kolejno miejsca zajęli uczniowie: Gimnazjum GSAILO w Przemyślu, Gimnazjum w Krasiczynie, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum w Medyce, Gimnazjum Nr 3.

Wśród licealistów I i II miejsce zajęły uczennice „Słowaka”, a na miejscu III ex aequo uplasowały się uczennice z ZSUHiG w Przemyślu.

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny. Nagrody przypadły uczniom z: Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum we Fredropolu, ZSUHiG w Przemyślu i ILO w Przemyślu.

GRATULUJEMY!!!

Nagrody ufundowane przez: Urząd Miejski w Przemyślu, GSAILO w Przemyślu i sponsora, wręczył Pan Dyrektor. Podziękował On uczestnikom za liczny udział w VI Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim, opiekunom za wzorowe przygotowanie młodzieży do zmagań konkursowych i organizatorkom konkursu: Pani Anecie Bednarczyk, Pani Beacie Kryńskiej, Pani Annie Szopie i Pani Bożenie Opalińskiej. Na koniec zaprosił uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji tego konkursu.

Aneta Bednarczyk