Wizyta Jana Krawca w murach „Słowaka”

W poniedziałek 10 września 2012 r. społeczność I LO w Przemyślu miała przyjemność gościć absolwenta szkoły z 1938 roku, Pana Jana Krawca. Od 1949 roku mieszka on na stałe w USA i stara się mimo już 93 lat życia regularnie odwiedzać Polskę i szkołę, do której uczęszczał. Spotkania z panem Krawcem są szansą na przeprowadzenie „żywej lekcji historii”; koleje losu naszego starszego kolegi mogłyby posłużyć za scenariusz filmu.

Jan Krawiec urodził się w 1919 roku we wsi Bachórzec. Początkowo uczęszczał do IX gimnazjum im. Jana Kochanowskiego we Lwowie, a następnie do męskiego ośmioletniego gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. W 1938 złożył on maturę i otrzymał powołanie do Szkoły Podchorążych przy 24. Dywizji Piechoty Strzelców Lwowskich w Jarosławiu. Bierze czynny udział w kampanii wrześniowej, po klęsce zaczyna działalność w konspiracji na terenie Brzozowa i Sanoka. Wydaje „Biuletyn Polski” w oparciu o informacje uzyskiwane z wysłuchiwanych wiadomości polskiego radia w Londynie. Więzień KL Auschwitz i Buchenwaldu, uczestnik marszu śmierci. Po zakończeniu wojny powrócił do dziennikarstwa. Pracował na terenie Niemiec w tygodnikach „Polska” i „Kronika”. Już podczas pobytu w USA został dziennikarzem. Od 1959 roku był redaktorem działu miejskiego w „Dzienniku Chicagowskim”. Od 1 stycznia 1968 roku objął funkcję redaktora naczelnego „Dziennika Związkowego”, którą pełnił przez 17 lat, do stycznia 1985 roku. „Dziennik Związkowy” jest to najstarsza polskojęzyczna gazeta codzienna wydawana w USA, powstała w 1908 roku. Jan Krawiec był jednym z dziennikarzy, którzy towarzyszyli prezydentowi USA, Richardowi Nixonowi, w jego pierwszej podróży do ZSRR. Obecnie jest na emeryturze, ale bardzo chętnie występuje publicznie, czego dowodem jest obecna wizyta w naszej szkole.

W trakcie wizyty Pan Jan Krawiec spotkał się z Dyrektorem szkoły, Tomaszem Dziumakiem, zespołem nauczycieli historii, a następnie z młodzieżą. Należy zaznaczyć, że już od kilku lat Jan Krawiec podczas wizyt w I LO prowadzi warsztaty z młodzieżą na temat pracy dziennikarza oraz dzieli się bogatą historią swojego życia. Podczas dwugodzinnego, prowadzonego przez prof. J. Dyrdę i prof. L. Faca, spotkania w auli szkolnej Jan Krawiec opisał swoje wojenne losy oraz omówił wybrane epizody ze swojej długoletniej kariery dziennikarskiej w Stanach Zjednoczonych. Później nasz gość wpisał się do Księgi Pamiątkowej I LO w Przemyślu i udzielił wywiadu „Gazecie Przemyskiej”.

Samorząd szkolny I LO podziękował Janowi Krawcowi za pamięć i odwiedziny w szkole. Na ręce szanownego gościa złożono symboliczną wiązankę kwiatów oraz zaproszenie, by w przyszłości, jeśli tylko mu zdrowie pozwoli, ponownie zaszczycił „Słowaka” swoją obecnością.

Jarosław Dyrda

Galeria: