Wymiana młodzieży 2012

W dniach 27.09.- 4.10.2012r. odbyło się dziesiąte jubileuszowe spotkanie młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß Neuhaus w Paderborn. W wymianie wzięło udział 11 uczniów z Polski oraz 11 uczniów z Niemiec wraz z opiekunami. W tych dniach gościliśmy również grupę węgierską z Dobo Istvan Gimnazium z Egeru. Grupa liczyła 15 uczniów z Polski oraz 15 uczniów z Węgier i 2 opiekunów.

Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, podziwiali panoramę Przemyśla z Kopca Tatarskiego, wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w klubie „Imperium”. W ramach programu zorganizowano wycieczki regionalne do Żurawicy, Bolestraszyc i Krasiczyna. Grupa uczestniczyła także w warsztatach integracyjnych i projektach językowych. Uczniowie polscy i niemieccy realizowali przygotowany przez nauczycieli partnerskich szkół program, który jest integralną częścią europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Rosji.

Młodzież węgierska miała również okazję do zapoznania się z historią i kulturą naszego miasta i regionu. Szczególnym punktem programu była wycieczka do Lwowa. Jest to szósty rok naszej współpracy, która rozwija się dzięki inicjatywie Pana Prezydenta Roberta Chomy.

3 października grupa niemieckich i węgierskich gości została uroczyście przyjęta w Urzędzie Miejskim przez Wiceprezydenta Przemyśla, Grzegorza Haydera. W spotkaniu udział wzięli dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Tomasz Dziumak, nauczyciele realizujący program wymiany oraz grupa polskich uczniów. Goście zostali obdarowani drobnymi upominkami. Pan Prezydent cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować naszą współpracę ze szkołami w Paderborn i Egerze, która jak do tej pory przynosi owoce nie tylko w postaci lepszych umiejętności językowych, lecz także przyjaźni uczniowskich i nauczycielskich.