W dn. 16 kwietnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy” ogłosiła listę finalistów tej rywalizacji.

Wśród 218 uczestników Etapu Centralnego z całej Polski, znalazło się trzech uczniów z Przemyśla, którzy jako jedyni reprezentowali swoje miasto w tej olimpiadzie. W trakcie trudnych, wieloetapowych zmagań wykazali się nie tylko doskonałą wiedzą historyczną, ale również musieli zmierzyć z historią wojskowości. Tak sztuka udała się uczniom klasy IIa/g i II e/g z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu: Pawłowi Brudowi, Michałowi Dyrdzie oraz Stanisławowi Szopie. Do tak udanego startu w olimpiadzie przygotowali ich nauczyciele historii z I LO – mgr Mariusz Fudała i mgr Jarosław Dyrda.

W dn. 23 czerwca br. olimpijczyków przyjął dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Marcin Zalewski, który pogratulował wspaniałego sukcesu, szerokiej wiedzy historycznej i wojskowej. Jednocześnie życzył jak najlepszych wyników w nauce, spełnienia marzeń i udanej realizacji planów w wyborze dalszej drogi życiowej. W trakcie spotkania wręczył każdemu z olimpijczyków oraz ich nauczycielom pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Doceniając wiedzę i zaangażowanie uczniów w przygotowanie do konkursu, ppłk Zalewski zaproponował, aby jesienią br. wspomniani finaliści przygotowali dla żołnierzy Batalionu prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną, co okazało się dużym wyróżnieniem, ale i sporą niespodzianką. Z kolei w imieniu dyrektora I LO mgr Tomasza Dziumaka, M. Fudała zaprosił ppłk Zalewskiego do współpracy ze szkołą.

Na zakończenie dowódca zaprosił wszystkich do wspólnej fotografii i wpisania się do Księgi Pamiątkowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. (Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich).

Autorzy tekstu: dr Grzegorz Szopa i mgr Mariusz FudałaKategoria: