Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Jak świętowaliśmy 11 listopada

Pieśni patriotyczne w wykonaniu połączonych chórów „Słowaka” i Gimnazjum nr 5

Przemyskie obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaczęły się już 10 listopada na Zamku Kazimierzowskim uroczystym koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru złożonego z uczniów klasy II a I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego i Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego. Wydarzenie towarzyszyło miejskim uroczystościom z okazji Święta Niepodległości już po raz trzeci. Tym razem wspólne śpiewanie pod hasłem „Z pieśnią powróci historia” zgromadziło wyjątkowo liczną publiczność; zyskało też piękną oprawę we wnętrzu zamku. Spotkanie uświetnili swoją obecnością dyrektorzy obu szkół, pan Tomasz Dziumak i pani Halina Wiśniewska; prezes stowarzyszenia Regia Civitas, pan Tomasz Kuźmiek, oraz naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Przemyślu, pani Barbara Łapka. Występ był przeplatany komentarzem historycznym i wierszami. Koncert przygotowali nauczyciele z obu szkół: pan Piotr Szelążek i pani Aneta Żurowska.

Młodzież z klasy II a pod opieką pani Bernadetty Ożóg wzięła również udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości w dniu 11 listopada.

Uroczystość zaczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Przemyskiej, pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika, koncelebrowaną przez biskupów Adama Szala i Stanisława Jamrozka oraz kapłanów naszej diecezji i Wyższego Seminarium Duchownego. Liturgię uświetniły: chór Magnificat oraz wojskowa orkiestra dęta. W modlitwie uczestniczyli wierni, władze miasta Przemyśla, samorządowcy, seminarzyści, członkowie służb mundurowych, młodzież, harcerze oraz poczty sztandarowe. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, ks. Roman Chowaniec wygłosił podniosłą i piękną homilię, po której w Katedrze rozległy się brawa. Większość osób ozdabiały biało-czerwone kotyliony, które rozdawali wolontariusze od wczesnego rana.

Po zakończonym nabożeństwie i wyprowadzeniu sztandarów, przy dźwiękach orkiestry wojskowej cała grupa ruszyła na plac przy pomniku Orląt Przemyskich. W różnych częściach pochodu były rozlokowane grupki wolontariuszy, którzy animowali patriotyczny śpiew. Wszyscy zatrzymali się w Rynku, aby pooglądać przygotowaną wcześniej scenkę, odbywającą się na balkonie Towarzystwa Muzycznego. Podczas dalszego przemarszu delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy popiersiu Józefa Piłsudskiego na ul. Wodnej oraz pod pamiątkową tablicą przy Wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Część uroczystości przy pomniku Orląt Przemyskich rozpoczął ceremoniał wojskowy. Na placu oprócz mieszkańców Przemyśla mogliśmy zauważyć parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, radnych Rady Miejskiej, delegacje przemyskich przedsiębiorstw oraz kibiców dwóch największych klubów sportowych, MKS Polonia Przemyśl i KS Czuwaj Przemyśl. Znaczącym elementem uroczystości było wystąpienie Prezydenta Miasta Przemyśla, pana Roberta Chomy, który wspomniał pamięć walczących o niepodległość Polski, ale mówił również o współczesnym młodym pokoleniu. Na koniec wystąpienia Prezydent podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie, szczególnie zwracając uwagę na kibiców Czuwaju i Polonii, którzy godnie reprezentowali swoje kluby i Ojczyznę.

Po uroczystościach zorganizowana grupa przeszła ulicami miasta ze śpiewem na ustach i udała się na przemyski dworzec kolejowy, po czym ruszyła do Rudołowic. I tam, przy Dworze Drohojowskich przywitali ją pieśniami wojskowymi mieszkańcy. Wszyscy uczestnicy imprezy w Rudołowicach mogli zjeść ciepły posiłek i pobawić się w rytm delikatnie unowocześnionej przez DJ’a muzyki ludowej. Ta część świętowania została zorganizowana m. in przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Całość uroczystości była bardzo dobrze zorganizowana, robiła wielkie wrażenie i budziła ducha patriotyzmu.

Wiktor Feduń, uczeń kl. II a

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć