Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Warsztaty Naukowe Historyków „Wiosna 2016”.

W ramach porozumienia z Instytutem Historii UJ realizowane są zajęcia zarówno z wykładowcami, pracownikami uniwersytetu jak i studentami. Kilkunastoletnią tradycję mają już organizowane w I LO warsztaty Koła Naukowego Historyków Studentów UJ. Kiedyś odbywały się w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Nauk, obecnie w budynku naszej szkoły w s. 35. Dają one możliwość zaprezentowania się studentom, z drugiej strony osłuchania się uczniów liceum z ... prawie rówieśnikami. Tegoroczne warsztaty odbyły się 20 maja. Mając na uwadze 1050 lecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich hasłem tegorocznego spotkania były Religie i religijność na przestrzeni wieków. Warsztaty poprowadziła Justyna Gałuszka studentka V roku Wydz. Historii UJ. Opiekunem grupy krakowskiej był dr hab. Adam Perłakowski. Udział w zajęciach wzięły, tym razem dwie klasy drugie II c i II e. Uczestników przywitał P. dyrektor Liceum Tomasz Dziumak, a całość koordynowali P. Artur Derdziak, Jarosław Dyrda, Lucjan Fac, Mariusz Fudała i Małgorzata Krzeszowska.

Warsztaty naukowe w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu
Religie i religijność na przestrzeni wieków


1. Kinga Trzcińska, Kontrowersje wokół chrztu Mieszka I.
2. Tomasz Zając, Ustrój i główne problemy małopolskiej różnowierczej struktury kościelnej w latach 1554¬1560.
3. Mikołaj Tarański, Polityka Rosji wobec unitów w XIX w.
4. Krzysztof Oliwa, Sytuacja kościoła katolickiego na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej.
5. Łukasz Hojdyś, Ruch „księży patriotów” jako element walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim w Polsce po II wojnie światowej.
6. Justyna Gałuszka, Spór o k(K)ościół. 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Przemyślu.

PS.
Przy tej okazji po raz następny chciałbym podziękować nauczycielom za wyrozumiałość i pomoc w realizacji warsztatów.
Lucjan Fac


Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć

                                           

Kategoria: