Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Na międzynarodowych ścieżkach

Dobiegła końca dwunasta polsko - niemiecka wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu z Gimnazjum Schloß Neuhaus w Paderborn. W wymianie wzięło udział 10 uczniów z Polski oraz 10 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Eva Nacke i Sascha Dietrich.
Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Norwegii. Program wymiany przygotowali nauczyciele języka niemieckiego, uwzględniając sugestie uczniów biorących w nim udział i ich rodziców. Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, podziwiali panoramę Przemyśla z Kopca Tatarskiego, uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w klubie „Japa”. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa, która połączona była ze zwiedzaniem Wzgórza Wawelskiego, Starego Miasta i Collegium Maius UJ. Grupa wzięła także udział w warsztatach integracyjnych i projekcie językowym „Im Kino: Filme, Schauspieler, Neustarts”. Projekt rozpoczął się od prezentacji przygotowanej przez ucznia klasy 3 d, Sebastiana Wiśniowskiego na temat osiągnięć kinematografii polskiej. Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty garncarskie w największym w Polsce ośrodku garncarskim w Medyni Głogowskiej. Program wymiany obejmował również zajęcia sportowo-rekreacyjne, które zostały profesjonalnie przygotowane przez nauczycielki wychowania fizycznego: panią Dorotę Thier i panią Renatę Majewską.
25 września grupa niemieckich gości została uroczyście przyjęta w Urzędzie Miejskim przez Wiceprezydenta Przemyśla, Grzegorza Haydera. W spotkaniu udział wzięli wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Marek Magdziak, nauczyciele realizujący program wymiany oraz grupa polskich uczniów. Goście zostali obdarowani drobnymi upominkami. Pan Prezydent cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
Wymiana młodzieży jest z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Tegoroczne spotkanie nie doszłoby do skutku, gdyby nie ogromne zaangażowanie nauczycieli języka niemieckiego. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów biorących udział w wymianie oraz oczywiście samym uczniom. Na pewno przyjęli swoich niemieckich rówieśników z olbrzymią gościnnością, zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.
Nauczyciel - opiekun, pani Eva Nacke, po powrocie do Paderborn podziękowała grupie polskiej słowami:
„Um 20 Uhr sind wir alle daheim angekommen, es lief alles wunderbar. Danke für die tolle Zeit in Przemyśl, ein tolles Programm und eine super Betreuung. Ich hoffe, wir kriegen das beim Gegenbesuch auch so gut hin”.
Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta wspiera od 1991 roku młodych ludzi z Polski i Niemiec angażujących się wspólnie na rzecz wolnej Europy.

Rewizyta w partnerskim mieście planowana jest w czerwcu 2015 roku.

Uczestnicy wymiany:

Lp Imię i nazwisko gospodarza Klasa Imię i nazwisko gościa
1. Julianna Chrobak Ih Charlotte Winkelmann
2. Katarzyna Drabczyńska Ih Maximilian Rüenauver
3. Justyna Hajduk Ib Jonas Wollförster
4. Karolina Organ Ib Franka Bredebusch
5. Krzysztof Paradowski Ia Tom Becker
6. Hubert Plis Ia Lukas Röber
7. Łukasz Popowicz Id Lennart Brenke
8. Paweł Przywara Ia David Matysek
9. Natalia Tkacz Ic Julian-Martin Weber
10. Michał Wojtowicz Id Jannis Schneider
11. Agnieszka Organ Eva Nacke (nauczyciel opiekun)
12. Monika Szozda Sascha Dietrich (nauczyciel opiekun)

Monika Szozda


Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć