Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

Z początkiem czerwca w naszym kraju odbyły się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy organizowane przez „World Para Athletics i Polski Związek Niepełnosprawnych Start”.

Zawodnicy rywalizowali ze sobą w osiemdziesięciu sześciu konkurencjach biegowych, dwudziestu skokowych i pięćdziesięciu ośmiu rzutowych. Rywalizacja na stadionie „Zawiszy” w Bydgoszczy była największym tego typu wydarzeniem dla sportowców z niepełnosprawnościami w całej historii mistrzostw Europy. Jednocześnie to najlepszy sprawdzian przed tegorocznymi Igrzyskami w Tokio.

Czterdzieści dziewięć medali zdobyli reprezentanci Polski. W sumie biało-czerwoni piętnaście razy stawali na najwyższym stopniu podium, a ponadto zdobyli dwadzieścia srebrnych i czternaście brązowych medali. W klasyfikacji medalowej dało im to trzecie miejsce – za Rosją i Ukrainą. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu Niepełnosprawnych Start i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga powiedział – „Zakończone w sobotni wieczór w Bydgoszczy mistrzostwa były największą imprezą w sporcie paraolimpijskim w historii, która została zorganizowana w Polsce. – Mam nadzieję, że to pierwsza tak duża impreza, ale nie ostatnia. Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca to niezwykle trudne organizacyjnie i kosztowne wydarzenie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy, przede wszystkim Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, naszemu sponsorowi PKN ORLEN i miastu Bydgoszcz”.

Zawodnicy mimo swoich niepełnosprawności osiągają wspaniałe wyniki, a to wszystko dzięki hartowi ducha ciężkiej pracy na treningach i silnej woli. Jest to nieoceniona lekcja pokory i szacunku do własnego ciała i jego możliwości, aby sięgnąć po nieosiągalne.

Nasz nauczyciel, Marcin Tulej, związany całe życie z lekkoatletyką, był sędzią na tych Mistrzostwach Europy i pełnił funkcje startera. To jego głos i strzał z pistoletu słyszeli zawodnicy i telewidzowie z całej Europy podczas konkurencji rozgrywanych na bieżni. Zawodnicy poprawiający swoje rekordy życiowe, rekordy Mistrzostw Europy, a nawet Rekordy Świata. Warto nadmienić, że współpracował z Panią Margaret Warrett z Wielkiej Brytanii, która będzie starterem na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

To dowodzi, że nasze najskrytsze marzenia, poprzez pasje i ciągłe zdobywane doświadczenie, naprawdę mogą się spełniać. Aby pamiętać, o tym wydarzeniu i promować sport i integrację ze środowiskiem niepełnosprawnych przywiózł brązowy medal, który będzie do obejrzenia w gablocie sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu.


Kategoria: