Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu co roku we wrześniu uroczyście obchodzi rocznicę urodzin swojego patrona – Juliusza Słowackiego i wita nowych uczniów. Już jest tradycją, że po kilku tygodniach nauki pierwszoklasiści uczestniczą w wyjątkowym dla nich wydarzeniu, którym jest pasowanie na licealistę. Uroczystość ta, o niezwykle podniosłym charakterze odbyła się zgodnie z ceremoniałem, w czwartek 26 września 2013 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w obecności Dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców, absolwentów i wielu zaproszonych gości, wśród których byli: Kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Przemyśla – Renata Kochanowicz, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu – Artur Derdziak, Dyrektorzy Szkół Gimnazjalnych, przedstawiciele biur poselskich: Marka Rząsy i Piotra Tomańskiego. Na uroczystość przybyli także: przedstawiciel firmy Kazar Footwear – Mariusz Sie-dlewicz oraz Przewodniczący Rady Rodziców przy I LO – Marek Łabuński.

O godz. 13.00 do auli im. św. Józefa Sebastiana Pelczara wprowadzono sztandar I LO i odśpiewano hymn narodowy - tu również wybrzmiało echo tradycji: cztery strofy hymnu. Następnie głos zabrał pan Dyrektor, Tomasz Dziumak, który życzył pierwszo-klasistom, aby czas spędzony w murach Liceum był dla nich czasem rozwoju, twórczej pracy, czasem kształtowania właściwych postaw moralnych, by dobrze i godnie zapisali się na ko-lejnych kartach 385 – letniej historii szkoły.

Kolejni mówcy zgodnie podkreślali, jak wielkim zaszczytem jest moż-liwość kształcenia się w szkole z wielowiekową tradycją, gdzie młodzi ludzie osiągają wręcz spektakularne wyniki w olimpiadach, konkursach przedmiotowych oraz sportowych, rozwijają swoje talenty, nawiązują nowe przyjaźnie, uczestniczą w życiu kulturalnym, pamiętając, jak ważna jest: Prawda – Dobro – Piękno, przewodnie motto Liceum.

Zgodnie ze zwyczajem w czasie uroczystości wręczono nagrody i sty-pendia dla najlepszych absolwentów w roku szkolnym 2012/2013. Dla tych, którzy w szcze-gólny sposób dbali o dobre imię szkoły oraz osiągnęli wybitne wyniki w nauce i konkursach przedmiotowych.

Nagrody , których fundatorem jest Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu, wręczył Prezes Stowarzyszenia – Artur Derdziak. Na początku wyróżnieni zostali najlepsi olimpijczycy I LO w Przemyślu:
Kamil Król (w r. szk. 2012/2013 uczeń klasy III E) – nagroda I stopnia,
Krystian Kuropaś (w r. szk. 2012/2013 uczeń klasy III E) – na-groda II stopnia,
Izabela Żak (w r. szk. 2012/2013 uczennica klasy III A) - na-groda III stopnia.
Nagrodą Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu „DYNIA” dla wybitnych umysłów I LO w Przemyślu zostali uhonorowani:
Miron Ficak (w r. szk. 2012/2013 uczeń klasy III A) – nagroda I stopnia,
Mateusz Dąbrowski (w r. szk. 2012/2013 uczeń klasy III A) - nagroda I stopnia,
Anna Sędłak (w r. szk. 2012/2013 uczennica klasy III A) – na-groda III stopnia.

Szczególnym wyróżnieniem jest Nagroda im. Dyrektora Adama Żaka przyznawana przez Stowarzyszenie za najciekawszą pracę literacką z języka pol-skiego, którą otrzymała Izabela Kanak – absolwentka szkoły (w r. szk. 2012/2013 uczennica klasy III E) wytypowana przez kapitułę konkursu. Ostatnią nagrodzoną przez Stowarzyszenie została Izabela Żak – uczennica klasy III b, która jest najlepszą absolwentką ILO w Przemyślu w roku szkolnym 2012/2013.

Wyróżniony całorocznym stypendium za wybitne osiągnięcia w nauce języków obcych no-wożytnych został Wiktor Feduń z klasy IIA uczący się języka angielskiego. Stypen-dium to ufundowane przez firmę Kazar Footwear, wręczył p. Mariusz Sie-dlewicz. Z kolei Agata Makulska z klasy IIc za szczególne wyniki w nauce otrzymała jedno-razowe stypendium ufundowane przez pana dr. Jana Podgórskiego, byłego absolwenta ILO.

Szczególnie podniosłym momentem ceremonii pasowania było złożenie przysięgi na sztandar przez przedstawicieli klas pierwszych. Ślubowali oni godnie reprezen-tować szkołę i uczyć się sumiennie. Przyjęcie legitymacji z rąk pana Dyrektora było potwier-dzeniem włączenia ich do społeczności uczniowskiej ILO.

Oficjalną część uroczystości zakończył hymn szkoły „Testament mój”, w wykonaniu klasy III a. Przewodniczący SU Ireneusz Styś skierował do młodszych kolegów ważne słowa: „od dziś stajecie się pełnoprawnymi członkami rodziny „Słowaka” i to od was zależy przyszłość szkoły”.

Na zakończenie uczniowie klas pierwszych ustawili się do wspólnych, pamiątkowych zdjęć z Dyrekcją i wychowawcami.

A teraz już tylko codzienność szkolna…, aż do 18 października 2013 r., kiedy to znowu po-płyną z auli przemyskiego „Słowaka” dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu Szkoły, z okazji jubileuszu 385-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Aneta Bednarczyk

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć