Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego
im. J. Słowackiego w Przemyślu i z Gimnazjum Schloß – Neuhaus w Paderborn
Przemyśl, 24.09.-1.10.2015r.
Dobiegła końca trzynasta polsko - niemiecka wymiana młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu z Gimnazjum Schloß Neuhaus w Paderborn. Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego projektu „GSN GOES EUROPE”, obejmującego szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech i w Norwegii. W wymianie wzięło udział 15 uczniów z Polski oraz 14 uczniów z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele: Tessa Bremenkamp i Martin Goretzki. Program wymiany przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: Joanna Jucha, Agnieszka Organ, Jacek Betleja, Monika Szozda, uwzględniając sugestie uczniów biorących w nim udział i ich rodziców.
Goście z Paderborn zwiedzili zabytki Starego Miasta, uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w klubie „Japa”, zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzano: Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto i Collegium Maius UJ. Innym, niezwykle ciekawym punktem programu były warsztaty garncarskie w największym w Polsce ośrodku garncarskim w Medyni Głogowskiej.
Nie mogło zabraknąć również zajęć sportowo-rekreacyjnych, które zostały profesjonalnie przygotowane przez nauczycielki wychowania fizycznego: Dorotę Thier i Renatę Majewską. Grupa wzięła także udział w warsztatach integracyjnych i projekcie językowym „Przemyśl- Land und Leute“. W ramach projektu uczniowie odwiedzili ważne instytucje kulturalno- oświatowe w Przemyślu i przeprowadzili wywiady z ich przedstawicielami. Wywiady przeprowadzono między innymi z : panią Iwoną Liwień (Urząd Miejski w Przemyślu), panią Zdzisławą Inglot (szkoła językowa Welcome), panią Magdaleną Betleją (Towarzystwo Muzyczne), panią Renatą Pobidyńską (I LO – program Comenius), pracownikami Muzeum Twierdzy Przemyśl.
25 września grupa niemieckich gości została uroczyście przyjęta w Urzędzie Miejskim przez Sekretarza Miasta Przemyśla, Dariusza Łapę. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele realizujący program wymiany oraz grupa polskich uczniów. Goście zostali obdarowani upominkami. Pan Dariusz Łapa cieszył się z kontynuacji wymiany szkolnej i życzył powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.
Wymiana młodzieży jest z całą pewnością trudnym i bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Tegoroczne spotkanie nie doszłoby do skutku, gdyby nie ogromne zaangażowanie nauczycieli partnerskich szkół. Podziękowania należą się także rodzicom uczniów biorących udział w wymianie oraz oczywiście samym uczniom. Na pewno przyjęli swoich niemieckich rówieśników z wielką gościnnością, zawarli nowe przyjaźnie, poznali się wzajemnie. Doskonalili również znajomość języków obcych, tak ważnych we współczesnym świecie.
Realizacja programu wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja ta wspiera od 1991 roku młodych ludzi z Polski i Niemiec angażujących się wspólnie na rzecz wolnej Europy.

Rewizyta w partnerskim mieście planowana jest w czerwcu 2016 roku.

Monika SzozdaKliknij w zdjęcie, aby powiększyć