Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wymiana z Chorwatami i Węgrami

Po raz pierwszy w prawie czterechsetletnich dziejach I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu szkołę w tym samym czasie odwiedziły aż trzy międzynarodowe delegacje: z Gimnazjum Schloss Neuhaus z Paderborn (pod kierunkiem Martina Goretzkiego i Jany Raab), IV Gimnazija z Zagrzebia (pod egidą nauczycieli Petara Bagarić'a i Mariny Vrdoljak) i z Dobo Istvan Gimnazium z Egeru (prowadzeni przez nauczycielki Ildikó Tóth i Orsolyę Varga). Nie ma się zatem co dziwić, że organizatorzy wymian ze szkołami partnerskimi zorganizowali tak programy pobytu gości, by jak najwięcej mogli oni doświadczyć z bogactwa pogranicza kulturowego, jakim jest bez wątpienia Ziemia Przemyska.

Młodzi Chorwaci spotkali się z kierownikiem wymiany, dr. Tomaszem Pudłocki w sobotę 20 IX i rozpoczęli pobyt w Polsce od zwiedzania polskich i żydowskich pamiątek w Krakowie. Niestety pogoda, wybitnie deszczowa, utrudniała poznawanie tego pięknego miasta. Niezrażeni jednak goście (BEGULIĆ Azra; CULJAK Filip; CVIJETINOVIĆ Tajana; ČUBRILO Nina; MAJSTOROVIĆ Josipa; MARČEC Marcela; PINTAR Nika; SVILAR Dušica; TUŠKAN Adam; VRDOLJAK Daniela) dotarli pod koniec dnia, gorąco witani przez swoich kolegów z I LO i mgr Monika Buczek. Byli to: Marta Pydzińska (I f), Patrycja Sorochtej (I a2), Anna Hładio (I c), Wioletta Witkowska (I c), Katarzyna Margańska (I a1), Mikołaj Błoński (I e), Paulina Zybińska (I d), Iwona Kocyła (II f), Klauda Brykajło (II c2), Justyna Dejnaka (II c2).

W niedzielę uczestnicy wymiany oprowadzani byli przez p. Jacka Błońskiego po Muzeum Historii Miasta oraz przez uczniów klasy III f po Muzeum Dzwonów i Fajek i najważniejszych zabytach miasta. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta uczestnicy mogli skorzystać też z wyciągu krzesełkowego i podziwiać widoki Przemyśla. Wieczorem przybyli spóźnieni Węgrzy (Bögös Bettina, Skriba Orsi, Varga Eszti, Kovács Kincső, Erdei Gabriella), witani na dworcu przez delegację uczniów i nauczycieli I LO, na czele z mgr Renatą Pobidyńską i mgr Justyną Trojnar. Od tej pory obie wymiany realizowały już wspólny program.

Program obejmował m.in. oprowadzanie w języku angielskim (języku wymiany) przez uczniów klasy III f po starówkach Jarosławia i Przeworska. Goście z Europy Środkowej poznawali przeszłość naszych regionów według dwóch ścieżek - szlaku rezydencji magnackich i miejsc pamięci ofiar Holocaustu. W ramach tej pierwszej zwiedzano zamek Sapiehów Krasiczyn, rezydencję Potockich Łańcut, pałac Czartoryskich w Sieniawie i pałac Lubomirskich w Przeworsku. Historię, ale i tragedię Żydów mieszkających na naszych terenach starano się gościom przedstawić m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez kierownika wymian, zwiedzanie kirkutu (po którym oprowadzali członkowie szkolnego Koła Naukowego Historyków: Michał Lech, Piotr Godzień oraz prezes Łukasz Buczko) oraz wycieczkę na dodatkowe warsztaty do Miejsca Pamięci Bełżec. Program przygotowali i zrealizowali: dr Tomasz Pudłocki (kierownik), mgr Renata Pobidyńska, mgr Monika Buczek i mgr Justyna Trojnar.

Jak zauważył dyrektor I LO mgr Tomasz Dziumak podczas spotkania z nauczycielami spotkania międzynarodowe uzmysławiają młodzieży potrzebę uczenia się języków, jako niezbędnego kryterium funkcjonowania w nowoczesnym świecie. Co więcej, pozwalają też i nauczycielom bardziej efektywnie pracować ze swoimi podopiecznymi. A że goście wyczuwają dobrą atmosferę panującą w I LO świadczą o tym nie tylko ich kolejne wizyty nad Sanem, ale i wspólne planowane spotkanie w październiku - tym razem, by razem uczcić 380-te urodziny przemyskiego "Słowaka".

Tomasz Pudłocki

Kategoria: