Zielone miasto - Zagrzeb

W kwietniu tego roku dziesięciu wspaniałych uczniów naszej szkoły tj. Przemysław Wilk, Kamila Zybińska, Joanna Stadnik, Klaudia Błahuta, Monika Mędzela, Natalia Saładiak, Agnieszka Grodecka, Katarzyna Hejnowicz, Sebastian Świercz i Patryk Pająk pod opieką nauczycielek języka angielskiego Pani Moniki Buczek oraz Pani Agnieszki Górki uczestniczyło w rewizycie wymiany uczniowskiej w Zagrzebiu. Plan naszego pobytu był bardzo bogaty, dzięki czemu wyjazd należał do udanych. Już po przyjeździe do stolicy Chorwacji poczuliśmy niesamowitą atmosferę tego kraju. Po kilku godzinach spędzonych u rodzin wszyscy spotkaliśmy się w szkole „IV Gimnazija”, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrektora Pana Milivoj Miliša oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą wizyty Chorwatów w Polsce. Po oficjalnej części pierwszego dnia odbył się mecz w siatkówkę Polska kontra Chorwacja. Zapewne nasi przyjaciele chcieli zrewanżować się za swoją przegraną podczas meczu w Przemyślu. Jednak i tym razem nasza drużyna okazała się być lepsza . Wieczorem każdy z nas miał szansę na spędzenie wolnego czasu z goszczącymi nas rodzinami, jak i na poznanie Zagrzebia nocą.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy stare miasto w Zagrzebiu. Panorama tego miejsca, katedra oraz wiele pięknych, zabytkowych budowli wywarło na nas duże wrażenie. Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Polskim Stowarzyszenia „Kopernik”. Była to niesamowita szansa poznania losów Polaków, którzy z różnych przyczyn postanowili zamieszkać na stałe w Chorwacji. Zaplanowana wizyta przerodziła się w bardzo ciekawą dyskusję. Wszyscy byliśmy zainteresowani działalnością Stowarzyszenia jak i osobami, z którymi mieliśmy możliwość porozmawiać.

Dzień trzeci, pomimo pogarszającej się pogody, również wypełniony był atrakcjami. Tego dnia opuściliśmy wybrukowane uliczki Zagrzebia na rzecz lesistego wzgórza. Naszym celem było zdobycie starego zamku w Zagrzebiu. Po godzinnej wspinaczce dotarliśmy na szczyt, gdzie znajdują się przepiękne ruiny zamku. Jest to świetne miejsce na sesje fotograficzne. Z pewnością możemy powiedzieć, że zrobione tam przez nas zdjęcia będą pamiątką na długie lata.

Ostatni dzień naszego pobytu w Chorwacji przeznaczony został na największą atrakcję naszej wymiany -wycieczkę na wyspę Krk. Z Zagrzebia wyjechaliśmy wczesnym rankiem, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości wyspy. Trzy i pół godzinna jazda nie sprawiła nikomu problemu, urozmaicona była bowiem niesamowitymi widokami jakie można było oglądać przez szyby autokaru. W końcu dotarliśmy na nasz pierwszy przystanek, Baśkę – małą uroczą wioskę. Niesamowity klimat tego miejsca jest wręcz trudny do opisania. Przepiękna roślinność, śródziemnomorskie zapachy, i co najważniejsze, wspaniała architektura, która zachwyciła każdego. Baśka, ze względu na swoje malownicze położenie, jest miejscowością szczególnie cenioną przez turystów. Po godzinnej przerwie na zwiedzenie miejscowości pojechaliśmy do stolicy wsypy Krk – miasta o tej samej nazwie. Krk okazał się tak samo pięknym miejscem jak Baśka. Wąskie uliczki, drewniane okiennice oraz przyjaźni mieszkańcy wywarli na nas duże wrażenie. Był to nasz ostatni punkt wycieczki więc postaraliśmy się wykorzystać dostępny czas jak najowocniej. Niektórzy postanowili spędzić ten czas na zakupach w klimatycznych sklepikach. Inni podziwiali przepiękne morze, w którym, dzięki nieskazitelnie czystej wodzie, zaobserwować można nawet najmniejszy ruch.

Z pewnością pobyt w Chorwacji zapamiętany zostanie przez każdego z uczestników na długi czas. Wyrazy wdzięczności składamy nauczycielom IV Gimnazjia, Pani Marinie Vrdoljak i Panu Peterowi Bagarićowi, za organizację naszego pobytu w Chorwacji. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nowa grupa uczniów z naszej szkoły będzie mieć możliwość poznania uroków tego niesamowitego miejsca.

Opracował: Przemek Wilk

Zielone miasto - Zagrzeb