Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W ostatnim tygodniu września 2008r. w murach I LO gościli uczniowie i nauczyciele z trzech szkół partnerskich: Gymnasium Schloss Neuhaus z Paderborn, IV Gimnazija z Zagrzebia i Dobo Istvan Gimnazium z Egeru. Wymianę polsko-chorwacko-węgierską prowadzili: nauczyciel historii dr Tomasz Pudłocki oraz anglistki: mgr Monika Buczek, mgr Renata Pobidyńska oraz mgr Justyna Trojnar.

Nad realizacją programu wymiany polsko-niemieckiej czuwały nauczycielki języka niemieckiego: mgr Monika Szozda, mgr Edyta Dedio, mgr Joanna Jucha, mgr Agnieszka Organ i mgr Justyna Szolc. Opiekę nad 8-osobową grupą niemiecką zakwaterowaną u uczniów „Słowaka” z kl. 1e, 1f i 1g sprawowali nauczyciele: Martin Goretzki i Jana Roos.

Goście z Paderborn przyjechali do Przemyśla w sobotę 20 IX. Po południu mieli okazję zobaczyć najważniejsze zabytki i miejsca naszego miasta. W oprowadzaniu grupy niemieckiej pomagali: Katarzyna Petruch i Piotr Jurkiewicz z kl. 3f. Na zakończenie dnia grupa polsko-niemiecka udała się do restauracji na degustację pierogów, które bardzo smakowały naszym gościom. Najważniejszymi punktami niedzielnego programu były: przejażdżka wyciągiem krzesełkowym i spacer na Kopiec Tatarski oraz wieczorna dyskoteka integracyjna w klubie „Sing Sing”. Następnego dnia gości ze wszystkich szkół partnerskich uroczyście powitał w naszej szkole pan dyrektor mgr Tomasz Dziumak. Grupa polsko-niemiecka miała okazję zobaczyć w ciągu dwóch dni, jak wyglądają lekcje w naszej szkole i poznać zwyczaje młodzieży „Słowaka”. Uzupełnieniem poniedziałkowego dnia było wspólne grillowanie i przejażdżka zaprzęgiem konnym w Grochowcach. W zorganizowaniu tego punktu programu pomagali: Anna Sura z kl. 2f i Arkadiusz Sura z kl. 3i. We wtorkowe popołudnie grupa polsko-niemiecka wzięła udział w projekcie „Tacy jesteśmy”. Całą środę wypełniła uczestnikom wymiany wycieczka do Łańcuta, w ramach której młodzież zwiedziła Muzeum-Zamek, Powozownię i Oranżerię. W ostatnim dniu pobytu naszych gości w Przemyślu wszyscy spotkali się po południu w szkolnej sali gimnastycznej, aby zobaczyć pokaz brazylijskiej sztuki walki Capoeira zorganizowany przy pomocy Przemysława Gromka z kl. 3c2 i nauczyć się jej najważniejszych elementów. Grupa niemiecka wyruszyła w drogę powrotną w piątek 27 IX. Pożegnaniom i uściskom nie było końca.

Zarówno goście jak i gospodarze przyznali zgodnie, że tegoroczna wymiana należy do najciekawszych i najbardziej udanych spotkań polsko-niemieckich w naszej szkole. Zatem już teraz z niecierpliwością czekamy na wspólne spotkanie w Gymnasium Schloss Neuhaus w Paderborn oraz kolejną wizytę grupy niemieckiej w „Słowaku” w 2009r.

Opracowała: mgr Justyna SzolcLista uczestników wymiany Przemyśl-Paderborn 2008/2009Galeria


Powrót

Lp. Imię i nazwisko gościa Imię i nazwisko opiekuna
Uczniowie:
1. Thorsten Eisenhofer Przemysław Wilk
2. Anna-Mareen Hennerkes Katarzyna Wardęga
3. Kornelia Hermann Aleksandra Kozaczenko
4. Alina Hutmacher Iwona Dratwa
5. Florian Kneuper Grzegorz Kurasiewicz
6. Sebastian Meyer Patrycja Pawlus
7. Alice Plet Magdalena Gołębowska
8. Rene Rohde Karolina Kaczor
Nauczyciele:
1. Martin Goretzki Agnieszka Organ
2. Jana Roos Justyna Szolc