Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

W badaniach i upowszechnianiu historii nieraz zastanawiam się, w jak najlepszy sposób dotrzeć do moich odbiorców. Wydaje mi się, że tzw. metoda biograficzna, a więc poznawanie wielkich procesów w mikroskali (na podstawie biografii konkretnej osoby) i to w towarzystwie międzynarodowym naprawdę daje niezłe rezultaty. Osobiste refleksje można skonfrontować nie tylko z rówieśnikami z najbliższego otoczenia, ale i z innego kraju, a ich spojrzenie - nierzadko inne od naszego - rozszerza horyzonty poznawcze i uwrażliwia. Niektórzy członkowie szkolnego Koła Naukowego Historyków I LO w Przemyślu mogli się o tym przekonać po raz kolejny. Po projektach z byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau p. Henrykiem Mandelbaumem i Eugeniuszem Daczyńskim przyszedł czas na kogoś innego - dziewczynkę z Listy Schindlera - p. Stellę Müller-Madej.

I część projektu "Świat" przed katastrofą - życie codzienne i kultura Żydów w Polsce i Niemczech w okresie międzywojennym na podstawie dwóch różnych biografii i miejsc odbyła się w Krakowie (20-23 V) i Przemyślu (24-26 V). Uczestniczyli w niej członkowie KNH: Małgorzata Moskalik, Sylwia Mroszczyk, Kamila Turczyńska, Magdalena Jaroszczak, Dominika Wąs, Klaudia Jędruch, Piotr Godzień, Kamil Czternastek, Karol Bar, Michał Lech, Mateusz Jaremczuk, Małgorzata Piwko, Agnieszka Sus, Klaudia Dębicka, Łukasz Duplaga, pod opieką mgr. Tomasza Pudłockiego (organizatora projektu ze strony I LO) i mgr Anny Sedlaczek. Do Polski przyjechała młodzież z okolic Bielefeld, reprezentująca różne szkoły średnie, pod opieką Johannesa Schrödera (organizatora projektu ze strony Stätte der Begegnung we Vlotho).

Program krakowski, którego większa część odbyła się w salach Zakładu Historii Oświaty i Kultury UJ obejmował m.in. warsztaty z oral history (metody prowadzenia wywiadów ze świadkami historii), które prowadziła dr Dobrochna Kałwa z UJ, wspólne zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Krakowa - Kazimierza oraz getta, a także spotkanie z panią Stefanią Müller-Madej. Młodzież, która przed projektem miała za zadanie przeczytać jej wspomnienia pt. Oczami dziecka, miała niepowtarzalną szansę "dotknięcia" historii poprzez kontakt z żywym jej świadkiem - kobietą, która nie tylko przeszła getto krakowskie i obóz koncentracyjny Kraków-Płaszów, ale dzięki Oskarowi Schindlerowi została uratowana z Auchwitz-Birkenau i mogła przeżyć Zagładę wraz z najbliższymi. Spotkaniu towarzyszył prof. Aleksander Skotnicki z Collegium Medium UJ. Ciekawym kulturoznawczym punktem programu była też kolacja w restauracji żydowskiej "Arka Noego", połączona z koncertem muzyki klezmerskiej.

W Przemyślu, młodzież uczestniczyła m.in. w warsztatach w Muzeum Historii Miasta (Życie Żydów przemyskich przed katastrofą - prowadzenie Jacek Błoński) oraz w Klubie Młodzieżowym "Muha" (Świat, którego już nie ma… Losy Żydów przemyskich w czasie II wojny światowej - prowadzenie Tomasz Pudłocki), zwiedzała I LO (szkołę o dużym odsetku Żydów przed 1939 r.) oraz miasto i cmentarz żydowski. Ostatnie punkty programu realizowali polscy uczestnicy programu dla swoich niemieckich gości. Niemcy z dużym zainteresowaniem obejrzeli również rekonstrukcję bitwy o Przemyśl na rynku przemyskim 25 maja. Na zakończenie spotkania podsumowującego w I LO z uczestnikami projektu spotkał się dyrektor szkoły mgr Tomasz Dziumak.

Warto dodać, że program, którego II cześć będzie realizowana w dn. 13-19 czerwca br. został w dużej mierze zorganizowany z funduszy Fundacji "Erinnerung,Verantwortung und Zukunft" z Berlina oraz Fundacji "Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży".

mgr Tomasz Pudłocki

Kategoria: