Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Dość pompatyczny tytuł bynajmniej nie jest przesadą. Według informacji udzielonej nam przez konsula Ambasady RP w Zagrzebiu dr Jacka Doliwę, nasza wymiana jest inicjatywą unikalną, bo jedyną taką, która łączy szkoły z obu państw. Co więcej, dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli obu szkół ma ona szansę na poszerzenie wzajemnej współpracy (z naszej szkoły za projekt odpowiadają: mgr T. Pudłocki, mgr J. Fudała i mgr M. Buczek).

W dn. 12–18 kwietnia 2008 r. 10-osobowa delegacja uczniów I LO pod przewodnictwem mgr T. Pudłockiego i mgr. M. Buczek uczestniczyła w rewizycie w Zagrzebiu (Chorwaci gościli w Przemyślu we wrześniu). Społeczność uczniowską reprezentowali: Joanna Szałyga, Dobrawa Kuc, Emilia Osowska, Paulina Kozioł, Kamila Wagner, Mateusz Jaremczuk, Karol Bar, Kamil Czternastek, Przemysław Gnus i Jakub Dziuemak. Podobnie jak w roku ubiegłym gospodarze przygotowali bardzo ambitny program, nad realizacją którego czuwał kierownik wymiany mgr Petar Bagarić. Obejmował on nie tylko zwiedzanie Zagrzebia (jako ciekawostkę można podać, że do 1852 r. składał się on z dwóch miast, podobnie jak np. Budapeszt), ale i wizytę w Parku Naturalnym „Lonjsko Polje” oraz warsztaty przyrodnicze w europejskiej wiosce bocianów Čigoč.

Ponadto Polacy uczestniczyli w zwiedzaniu Sisaku (starożytnej Siscii – stolicy prowincji rzymskiej Panonii), a także zwiedzali nadmorską Rijekę i Opatię (w tej drugiej odpoczywał m.in. przed I wojną światową Józef Piłsudski). Ze względu na edukacyjny charakter wyjazdu delegacja I LO spotkała się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „Mikołaj Kopernik”, z konsulem Ambasady RP w Zagrzebiu, a także członkami społeczności żydowskiej stolicy Chorwacji. Ostatnia wizyta była wprowadzeniem w warsztaty dotyczące ofiar reżimu faszystów chorwackich, które odbyły się 15 IV w Miejscu Pamięci Jasenovatz. Tu warto dodać, że obaj kierownicy wymian (ze strony polskiej i chorwackiej) prowadzą z młodzieżą cykl spotkań dotyczących prześladowania ludności żydowskiej w okresie III Rzeszy, które zaowocowały już nie tylko wspólnymi wizytami w Bełżcu (we wrześniu ub. r.) i w Jasenovatz, ale będą kontynuowane w roku przyszłym w ramach dodatkowego projektu, podejmowanego przez obie szkoły.

Wizyta miała też wymiar oficjalny. Delegacja, w imieniu dyrektora I LO mgr. T. Dziumaka, oficjalnie zaprosiła dyrekcję szkoły partnerskiej na październikowe uroczystości 380-lecia I LO. Dyrektor Milivoj Miliša, bardzo zainteresowany kontynuacją wymiany, obiecał tym razem osobiście odwiedzić Przemyśl (projekt ubiegłoroczny jest zrecenzowany na łamach wydawnictwa IV Gimnazjum – „Ljetopisu” za r. szk. 2006/2007). Słowem, partnerstwo obu placówek rozwija się wielopłaszczyznowo i stanowi bardzo dobry przykład inicjatywy oddolnej, tym bardziej nobilitującej Przemyśl, że szkoła prowincjonalna może prowadzić atrakcyjny program dla szkoły znajdującej się w dużo większym, stołecznym Zagrzebiu. Uzupełnieniem pięknych wrażeń z gościny zaprzyjaźnionych Chorwatów były dodatkowe atrakcje przygotowane dla uczestników przez kierowników polskich – zwiedzanie po drodze przepięknego Budapesztu oraz urokliwych północnochorwackich miejscowości: Varaždin i Čakovec.

mgr Tomasz Pudłocki

Kategoria: