Nauka i przyjemność

Nauka i przyjemność – wydaje się nie do pogodzenia, ale naszej młodzieży po raz kolejny udało się tego dokonać. Dnia 18 kwietnia b.r. Szkolne Koło Ekologów „LYNX” wraz z Towarzystwem Przyjaciół Nauk było organizatorem spotkania z entomologiem, panem Adamem Górnickim, którego głównym tematem były motyle Pogórza Przemyskiego. Miejscem spotkania była siedziba Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wybranymi gatunkami motyli zamieszkującymi obszar Pogórza. Szczególne zainteresowanie wzbudził modraszek Rebela (Maculinea rebeli), rzadko spotykany owad, którego larwy wychowywane są przez mrówki. Odkryte niedawno w okolicy Przemyśla stanowisko tego niezwykłego motyla okazało się największym w Polsce i ze względu na unikalny charakter jednym z ważniejszych w Europie. Dowodem tego była wizyta w Przemyślu ekipy telewizyjnej BBC, która nagrywała epizody z życia modraszka Rebela ukazane w filmie Davida Attenborough Zadziwiające życie bezkręgowców („Life in the Undergrowth”).

Piękne fotografie, przebogate gabloty z eksponatami i interesujący referat to nie wszystko, na co mogli liczyć przybyli goście. Młodzież z naszej szkoły postarała się również o przygotowanie poczęstunku. Przepyszne wypieki własnej roboty, zapach dobrze zaparzonej kawy i aromat herbaty wpłynęły bardzo pozytywnie na nastrój wszystkich uczestników.

Spotkanie to jest kolejnym owocem współpracy naszych uczniów z TPN. W marcu b.r. odbył się odczyt ornitologa, pana Przemysława Kunysza dotyczący biologii i ochrony polskich sów. W maju planujemy kolejne spotkanie, tym razem poświęcone będzie zagadnieniom geologii Pogórza Przemyskiego. Mamy nadzieję, że miłośnicy przyrody z Przemyśla i okolic znów przybędą licznie na współorganizowany przez nas odczyt.

Zdjęcia z tego spotkania znajdują sie pod tym adresem.

Kategoria: