Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Z głębokim żalem zawiadamiamy...

„Nie zmarnowałem swojego życia – J.Podgórski”

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 07 listopada 2021 r. w Warszawie, w wieku 94 lat zmarł
ŚP dr n. med. Jan Podgórski
człowiek o wielu zainteresowaniach, altruista, absolwent i fundator stypendiów dla zdolnej młodzieży
I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu.
Zmarły spoczął w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym w Birczy.

Jan Podgórski urodził się 22 VI 1927 roku w Sufczynie, wsi na Pogórzu Przemyskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej, uczęszczał do zasadniczej szkoły rolniczej w Birczy. W roku 1944 wzmógł się konflikt polsko-ukraiński na Pogórzu Przemyskim, spalona została Sufczyna, a jego rodzice stracili całe domostw. Te wydarzenia skłoniły Jana Podgórskiego do opuszczenia rodzinnych stron i przeniesienia się do Przemyśla, gdzie początkowo zamieszkał u swojego stryjka, a następnie w bursie uczniowskiej w Przemyślu, której dyrektorem był znany społecznik, ks. Franciszek Winnicki.

W styczniu 1945 r., po wyrażeniu zgody przez ówczesnego dyrektora, podjął naukę w 3 klasie I Gimnazjum im. J. Słowackiego w Przemyślu. Samodzielnie musiał nadrobić zaległości z dwóch lat nauki gimnazjalnej. Środki na swoje utrzymanie zdobywał udzielając korepetycji. Egzamin dojrzałości zdał z wynikiem bardzo dobrym w maju 1948. W latach 1948-49 odbywał służbę wojskową w szkole oficerskiej w Gdańsku i Trzebiatowie. Po wojsku otrzymał nakaz pracy w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Grudynia Wielka na Opolszczyźnie.

W latach 1950-55 studiował na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, uzyskując dyplom lekarza z odznaczeniem, co umożliwiło mu wybór miejsca pracy. Przez pół roku pracował w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Szczecinie. W maju 1956 roku przeniosła się do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Początkowo zatrudniony był jako stypendysta Ministerstwa Zdrowia, a z czasem na etacie asystenckim. Tutaj uzyskał II stopień specjalizacji z pediatrii i doktorat z onkologii dziecięcej. Jako stypendysta Międzynarodowego Towarzystwa Pediatrycznego przebywał w latach 1965-66 w Uniwersyteckiej Klinice Dziecięcej w Würzburgu w Republice Federalnej Niemiec. Po powrocie do kraju pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie na oddziale dziecięcym. W 1991 r. przeszedł na emeryturę, ale nadal pracował jako lekarz - wolontariusz w kilku instytucjach. W swoim dorobku naukowym ma kilkanaście publikacji fachowych, udział w wielu konferencjach i zjazdach lekarskich krajowych i zagranicznych. Odbył kurs pediatrii społecznej w Genewie. Realizując swoją pasję krajoznawczą zwiedził wiele krajów w Europie i Azji. Był pilotem wycieczek zagranicznych, znał 5 języków obcych. W latach 90-tych ukończyłem 3-letnie Studium Teologii dla Świeckich w Warszawie.

Jak pisał o sobie Jan Podgórski:
„Tylko pewne zdolności wrodzone, ambicja, pracowitość, uparte dążenie do celu i mądrzy, dobrzy przełożeni sprawiły, że z dołów społecznych, wyszedłem w szeroki świat”.

Zawsze z wielką atencją wspominał swoich profesorów i czas nauki w I Gimnazjum im. J. Słowackiego w Przemyślu (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Przemyślu). Chcąc wspierać uczniów zdolnych, przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia przeznaczał, ze swej skromnej emerytury środki na stypendia dla uczniów naszego liceum, rekomendowanych mu przez dyrektora szkoły. Po raz ostatni stypendium Jego imienia zostało wręczone podczas uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych na licealistów 24 września 2021 r.

Kategoria: