Wizyta dra Jana Podgórskiego

W środę 14 września 2016 r. społeczność I LO w Przemyślu miała przyjemność gościć absolwenta szkoły z 1948 roku, Pana dra Jana Podgórskiego, który od lat na stałe mieszka w Warszawie, jednak ze swoją szkołą utrzymuje stały kontakt. Jan Podgórski pochodzi z miejscowości Sufczyna w gminie Bircza. Trudne koleje wojenne zaprowadziły go do Przemyśla. Tu w 1948 roku złożył maturę w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Następnie podjął studia medyczne. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę jako lekarz pediatra. Kilkukrotnie wyjeżdżał na stypendia zagraniczne, m.in. do Niemiec, gdzie specjalizował się w onkologii dziecięcej. Pan Jan ma wszechstronne zainteresowania, zwłaszcza historią i geografią, włada kilkoma językami, m.in.: językiem angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim. Przez całe swoje życie aktywnie angażuje się we wszelką działalność charytatywną, szczególnie bliski jest mu los dzieci i młodzieży, którym stara się pomagać do dziś. Od kilku lat jest fundatorem stypendium dla wybitnie zdolnych uczniów I LO w Przemyślu.

Obecnie jest na emeryturze, ale bardzo chętnie występuje publicznie, czego dowodem była jego wizyta w naszej szkole, w trakcie której Pan Jan spotkał się z Dyrektorem szkoły, Tomaszem Dziumakiem, a następnie z młodzieżą i nauczycielami. Podczas tego spotkania Pan Jan Podgórski wręczył jednorazowe stypendium dla ucznia wybitnie zdolnego. Stypendium odebrała Natalia Serwin z klasy III a, która osiąga sukcesy matematyczne. Na spotkaniu obecny był również Mateusz Bereźnicki absolwent szkoły, ubiegłoroczny stypendysta.

Pan Jan opisał swoje wojenne i powojenne losy oraz omówił wybrane epizody ze swojej długoletniej pracy lekarza. Wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest zaangażowanie w pracę społeczną i wolontariat, poznawanie historii Polski i świata, podróże i nauka języków obcych. Na ręce szanownego gościa złożono symboliczną wiązankę kwiatów oraz zaproszenie, by w przyszłości, jeśli tylko mu zdrowie pozwoli, ponownie zaszczycił „Słowaka” swoją obecnością.

Aneta Bednarczyk

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć