Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wycieczka Żółkiew 2009

W dniu 29.04.2009 r. uczniowie z klas IA1, IF i IIG wzięli udział w jednodniowej wycieczce na Ukrainę, na trasie Przemyśl- Lwów- Żółkiew- Przemyśl.

Żółkiew to dawne miasto kresowe i siedziba wielkich rodów magnackich – dla kultury polskiej stanowi szczególe miejsce. Jej początki sięgają roku 1597, kiedy to Stanisław Żółkiewski na miejscu świeżo nabytej wsi Winniki postanowił wznieść od podstaw nowe miasto. Prawa miejskie otrzymała w 1603. Należała później do Daniłowiczów, Sobieskich i Radziwiłłów. Została założona na planie nieregularnego pięcioboku z zamkiem oraz rynkiem i przylegającą do niego kolegiatą. Była otoczona przez mury obronne z czterema bramami. Część murów oraz jedna z bram zachowały się do dziś.

Wśród zabytków wyróżnia się kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wawrzyńca wzniesiony w latach 1606-1618 z fundacji hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jego dekoracja na którą składały się wielkie malowidła olejne obrazujące triumfy oręża polskiego odniesione za sprawą właścicieli Żółkwi, uczyniła z niego sanktuarium sławy i chwały wojennej Polaków.

Z kopułą fary konkuruje kopuła cerkwi pod wezwaniem Serca Jezusowego. Umęczoną pożarami drewnianą świątynię jeszcze w XVII wieku zastąpiono murowaną. Sto lat później podobnie stało się z sąsiednim monastyrem Bazylianów. Król Sobieski wyznaczył temu zakonowi rolę opiekunów cerkwi. Cerkiew przyciąga do wnętrza wszystkich spragnionych kolorów. Staro- i nowotestamentowe malowidła ścienne zdumiewają jaskrawością.

Synagoga powstała pod koniec XVII wieku. Jest jedną z największych w Europie bóżnic o charakterze obronnym zbudowaną w stylu renesansu, wzbogaconym o elementy baroku.

Galeria