Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Wymiana młodzieży z Istvan Dobo Gimnazium z Egeru

Wymiana młodzieży z Istvan Dobo Gimnazium z Egeru

W dniach 19-23 września 2010r. I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu odwiedziła siedmioosobowa grupa uczniów z Dobo Istvan Gimnazium z Egeru pod opieką nauczycieli, Idy Zagyvane Szucs i Judit Nagyne Fodor. Spotkanie to odbyło się w ramach polsko-węgierskiej wymiany młodzieży jaką szkoła zapoczątkowała w 2007 roku. Od tamtej pory corocznie, jesienią podejmowana jest w szkole delegacja węgierska, a wiosnąz rewizytą na Węgry udaje się grupa uczniów Słowaka. Jak zawsze uczniowie podejmowani są w domach swoich rówieśników co pozwala na dobre, wzajemne poznanie, umożliwia doskonalenie posiadanych umiejętności językowych i budowanie trwałych więzi. Podczas tej wymiany opiekę nad swoimi koleżankami i kolegami z sprawowali: Katarzyna Rysak i Grzegorz Blicharski z kl.2b, Agnieszka Jarosz i Paulina Pilch z kl. 2f, Karolina Zagulak z 2 g oraz Agnieszka Chodorowska i Karol Sidor z 2h. Koordynacją tej tak dobrze rozwijającej się współpracy zajmuje się pani Renata Pobidyńska,a wspierają ją p. Monika Buczek i p. Agnieszka Górka.

Jak zawsze Gospodarze przygotowali dla gości z Egeru bardzo ciekawy program.W pierwszy dzień pobytu Węgrzy wzięli udział w rajdzie integracyjnym do Arłamowa organizowanym dla klas pierwszych. Wędrówka zakończyła się wspólnym biesiadowaniem, grami i zabawami w rytmach karaoke, a także turniejem siatkówki i piłki nożnej. Młodzież z Egeru miała również okazję zwiedzenia kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętegow Kalwarii Pacławskiej, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kolejne dni wizyty były poświęcone zwiedzaniu zabytków Przemyśla, Krakowai Krasiczyna oraz zapoznaniu się z historią i kulturą tychże miejscowości. Goście zwiedzili również budynek liceum, poznali jego historię, bowiem celem stałych spotkań jest nie tylko integracja, ale również edukacja poprzez wzajemne poznawanie historii, kultury naszych ojczyzn, a także refleksja nad wspólną przeszłością, która pozwoli uczestnikom wymiany budować przyszłości bez kierowania się uprzedzeniami czy stereotypami.

W środę węgierscy goście oraz opiekująca się nimi młodzież licealna, spotkali się w sali narad z zastępcą prezydenta Przemyśla panem Dariuszem Iwaneczko, a także z Naczelnikiem Wydziału Edukacji panem Piotrem Idzikowskim. Podczas bardzo miłego i ciekawego spotkania młodzież otrzymała pamiątkowe upominki oraz poznała odnowione wnętrza Urzędu Miejskiego.

Po czterodniowym, bogatym w atrakcje pobycie w Przemyślu oraz długich i rzewnych pożegnaniach delegacja Węgrów wyruszyła w drogę powrotną. Natomiast uczniowie Słowaka rozpoczęli przygotowania do wyjazdu na Węgry, kiedy to oni odwiedzą swoich niedawnych gości.

Opracowała: Joanna Fudała


kliknij w zdjęcie aby powiększyć