Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/slowak/domains/slowak.edu.pl/public_html/includes/menu.inc).

Akcja Żonkile 2021

"Łączy nas pamięć”, pod takim hasłem muzeum Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną, by uczcić pamięć ważnego wydarzenia z 19 kwietnia 1943 roku – powstanie w getcie warszawskim.

Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Walki trwały trzy tygodnie. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie. Nielicznym walczącym udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Żonkile związane są właśnie z tą postacią. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Symbolizują one pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

W tym roku obchodziliśmy 78 rocznicę tych ważnych wydarzeń. Z powodu pandemii pamięć poległych uczniowie naszej szkoły uczcili nieco inaczej. Podczas lekcji online wstawiali tło z żonkilem lub przypinali sobie własnoręcznie wykonany ten kwiat. W tym roku uwagę skupiono na roli kobiet podczas tych tragicznych wydarzeń. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Podczas lekcji online młodzież "Słowaka” oglądała m.in. film Muranów-Dzielnica Północna. Jest to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Wiele osób obejrzało również film z 2016 roku Nie było żadnej nadziei, dzięki któremu można było odbyć podróż w czasie. Dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji.

Pamiętajmy o bohaterach z 1943 roku, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.
Kategoria: