Jak co roku, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych nagrodziło zdolną młodzież województwa podkarpackiego. Wyróżnienie to spotkało 25 najlepszych uczniów na Podkarpaciu - po jednej osobie z każdego powiatu. Za najzdolniejszego ucznia powiatu przemyskiego uznano Jakuba Kowalczyka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Nagroda została wręczona podczas uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie, w dniu 24 maja 2019 roku.

Do przyznania nagrody na pewno przyczyniło się to, że Jakub Kowalczyk z sukcesami uczestniczył w wielu konkursach i olimpiadach. Uzyskał następujące tytuły:

w r. szk. 2017/2018:
- finalista XXXI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej,
- finalista olimpiady społecznej Zwolnieni z Teorii;

w r. szk. 2018/2019:
- finalista LX Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
- finalista XXXIV Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała (zasięg wojewódzki),
- laureat XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (19 miejsce),
- laureat III edycji Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach (2 miejsce),
- uczestnik etapu centralnego XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości,

- laureat I edycji konkursu myOXperience. W ramach Indywidualnego Toku Nauczania z matematyki, historii i społeczeństwa oraz podstaw ekonomii, finansów i zarządzania, Jakub pogłębia swoją wiedzę, pasje i zainteresowania. Poza tym znajduje czas na pełnienie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego I LO.

Serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów.