Nowości biblioteczne

Yuval Noah Harari
HOMO DEUS. KRÓTKA HISTORIA JUTRA

Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów (książka również dostępna w bibliotece szkolnej) opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że człowiek pod wieloma względami już stał się równy bogom i przystąpił do realizacji kolejnych marzeń: o nieśmiertelności i szczęściu. Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach. Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Jeśli człowiek będzie nie-śmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie? Czy ludzkość osiągnie szczęście? Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe. „Sunday Times”

Rachael Lippincott oraz Mikki Daughtry i Tobias Iaconis
TRZY KROKI OD SIEBIE

Stella ma 17 lat i jak większość jej rówieśników uwielbia się bawić. Jednak w przeciwieństwie do nich, większość czasu spędza w szpitalu, bowiem cierpi na mukowiscydozę. Jej życie nabiera barw, gdy spotyka Willa, równie chorego rówieśnika. Między nastolatkami rodzi się więź – mimo tego, że leczenie wymaga zachowania między chorymi bezpiecznej odległości. Stella wie, że powinna się trzymać od Willa z daleka. Wystarczy jeden oddech, jeden pocałunek, by jedno zaraziło drugie. Oboje są świadomi, że mogą umrzeć. Ale im więcej czasu spędzają w swoim towarzystwie na szpitalnych korytarzach, tym bardziej narzucony z góry dystans przypomina nieludzką karę. Wraz z pojawieniem się uczuć Stella i Will muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: jak poczuć miłość, kiedy jakikolwiek dotyk jest zakazany? Czy można uleczyć złamane ser-ce? Dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie, jaką jest mukowiscydoza, i miłości, która rozkwita pomimo zakazów.

Colin Thiele
CHŁOPIEC Z BURZY I INNE OPOWIADANIA

Przyjaciele, którzy wiele mogą sobie dać i wiele mogą się od siebie nauczyć. Ukochane opowieści milionów dzieci w Australii i na całym świecie po raz pierwszy wy-dane w Polsce. Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Cejrowski Wojciech
PIECHOTĄ DO ŹRÓDEŁ ORINOKO

To książka opisująca dużą wyprawę w poprzek Wenezueli. Zaczyna się w Kolumbii – Autor prowadzi nas przez niebezpieczne pogranicze, opanowane przez gangi przemytników. Potem spędzamy trochę czasu na wenezuelskiej sawannie, czyli ziemi tamtej-szych kowbojów, gdzie żyje się trochę jak w westernie… Wreszcie docieramy do miasta w dżungli, gdzie Autor organizuje wyprawę w górę rzeki Orinoko; na tereny strzeżone i zamknięte. Wynajmuje przemytników szmaragdów, gdyż ci mają swoje tajne przejścia i sposoby oraz odpowiedni sprzęt. Płyniemy wielką rzeką, spotykamy kolejnych Indian, żyjących tak jak ich przodkowie lub trochę ucywilizowanych, aż wreszcie skręcamy w mniejszą rzekę i znajdujemy się na terytorium Indian Yanomami – plemienia dzikiego i niebezpiecznego. „Piechotą do źródeł Orinoko” to najbardziej bogata w przygody, pełna humoru książka Wojciecha Cejrowskiego. Żaden antropolog tak nie pisze – duża wiedza o dzikich ple-mionach, a jednocześnie podana tak, że wciąga jak kryminał. Antropolog znajdzie tu moc wiedzy fachowej – choćby praktyczne instrukcje, jak organizować wyprawę i jak sobie radzić z Indianami, gdyby wystawili dzidy. Każdy inny czytelnik też chętnie to przeczyta – jak doskonałą powieść przygodową. Książka przygodowa, sensacyjna, napisana językiem wybitnym. Podróżnicza i egzotyczna. Wciąga od pierwszej strony i ciągnie mocno do ostatniej.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.